Една нова българска пиеса започва сценичния си живот в Театър 199 "Валентин Стойчев". Пиесата е на младия актьор Борис Кръстев, който спечели с нея конкурса за нова българска драматургия, организиран от Театър 199 на името на голямата актриса Славка Славова. Творбата му беше отличена в конкуренцията на още 45 текста, участващи в конкурса.
"Написах този текст през 2020 година и по това време нямах никакво намерение той да става публичен. Бях едва на 20. Сега, от позицията на моите 23 години, а скоро 24, това ми се струва много малко и далечно. Предполагам, с времето текстът узря в мен, без да мисля за него. Казвам узря, защото спрях да го приемам толкова лично, колкото по онова време (колко хубаво звучи…), а не защото съм започнал да го разбирам повече. Аз все още не го разбирам, но това спря да ме притеснява и реших на майтап да го пусна на конкурса. Макар да не изглежда така, наистина текстът ми е много личен. Все още е. Написах го на един дъх… отне около час. Изля ми се отнякъде и аз започнах, без да мисля какво искам да кажа и как искам да свърши… да пиша.
Искам да благодаря на Театър 199, на журито на конкурса и на целия прекрасен екип, който се захвана да разкаже моята "приказка". Те намериха ключа. Благодаря ви! Думите са малко! Благодаря!", споделя по повод премиерата Борис Кръстев.
Пиесата "Кулата" оживява на сцената в постановка на режисьора Съни Сънински.
"Да представим едно ново българско име в драматургията – това беше най-важното за мен. Но от друга страна, търсех и собствената си мотивация – ако текстът не беше ме докоснал, аз нямаше да мога да направя нищо. Текстът сам по себе си е интересен, игрови, модерен. Това е една модерна приказка, която ни напомня за съвремието – през цялото време ние виждаме този модерен, объркан свят, който търси себе си", казва режисьорът Съни Сънински.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В представлението участват актьорите Йоана Буковска-Давидова (в ролята на Принцесата), Свежен Младенов (Рицарят) и Йордан Ръсин (Принцът).
Сценографията е дело на Юлиян Табаков, автор на музиката – Емилиян Гацов-Елби, хореограф – Мила Искренова.
"Кулата" можете да гледате на 4 и 23 юни от 20 часа в Театър199.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg