Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балканска диета – без какво да не сядаме на масата?

| обновено на 07.06.23 в 11:38
Снимка: Ани Петрова

Балканската диета е темата, която обсъжда доц. д-р Светослав Ханджиев, диетолог и специалист по хранене, в предаването "Нашият ден" по повод Световния ден за безопасност на храните. Той разглежда балканската диета, като подчертава важността на хранителните традиции.

Специалистът подчертава, че начинът на хранене, който имаме, е базиран на хранителни традиции, които се развиват 8000 години. Според него двете важни революции в храненето са свързани с откриването на огъня и консумацията на печено месо, както и производството на хляб в Египет преди около 2000 години. Тези елементи се отразяват върху начина, по който се храним, но е необходимо да се фокусираме върху балансирането на хранителния режим, включващ белтъчини, въглехидрати и мазнини.

В предаването д-р Ханджиев предупреждава за потенциалните вреди от диети, които не са разработени от специалисти. Важно е да се вземат предвид индивидуалните здравословни състояния на хората при определяне на оптималния хранителен режим. Например, пълнозърнестият хляб може да бъде полезен, но за хората със стомашни заболявания, като язва на стомаха или хроничен гастрит, се препоръчва консумацията на бял хляб, който се понася по-лесно от тях. “Винаги трябва да се слушат препоръките на лекарите“, предупреждава той.

Балканската диета се отличава с включването на пробиотици и пчелни продукти, които имат важна роля. Разнообразието от храни, които консумираме, е от съществено значение. Трапезата трябва да включва сирена, кисело и прясно мляко, както и дни, в които се консумира месо.

Доц. Ханджиев изразява загриженост заради ниското ниво на консумация на прясно мляко и риба в България. Според международни проучвания България заема последно място в Европейския съюз по отношение на консумацията на прясно мляко, което е тревожно. Той подчертава, че ние рядко консумираме риба, което също се отразява отрицателно.

Друг аспект, който доц. Ханджиев споменава, е ползата от слънчогледовото олио. Той посочва, че това масло е изключително полезно и не трябва да бъде замествано с други масла, като зехтин.

В заключение, балканската диета представлява комбинация от традиционни храни и хранителни навици, които се проследяват от хилядолетия. Важно е да се запазят балансът и разнообразието в хранителния режим, като се отдава приоритет на пробиотиците, пчелните продукти, сиренето, млякото и слънчогледовото олио. Доц. д-р Светослав Ханджиев ни напомня, че здравословното хранене трябва да бъде индивидуализирано и да отчита специфичните нужди на всяка единична личност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31