Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Йорданова:

Какво предвижда новата нормативна уредба относно защита на лицата, подаващи сигнали?

Новият закон подпомага изсветляване на бизнеса и евентуалните нарушения в частния и публичния сектор.

Снимка: БГНЕС

Българският Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, влезе в сила неотдавна. След дългогодишна работа по него и многократно отхвърляне от парламента, докато не се постигна консенсус по сегашната му версия.

"Необходимостта от регламентация и правна защита на лицата, които подават сигнали или публично оповестяващи информация, стои на дневен ред доста дълги години не само в България, но и в целия ЕС."

Това казва в интервю за БНР Надежда Йорданова, бивш министър на правосъдието, депутат от 49-ото Народно събрание, понастоящем член на комисията по правни въпроси.

Важно е тези лица да имат защита, защото много често нарушенията, особено в чувствителни сектори като обществените поръчки, разходването на европейски средства, защита качеството на храните, опазването на околната среда, се случват в рамките на администрации или в рамките на предприятия, където има една йерархична подчиненост", допълва тя.

Този закон е важен и положителен за бизнеса, защото предоставя ново средство за ефективно противодействие на измамите, избягване на вреди за репутацията, предотвратяване ескалация на проблемите извън компанията, ограничаване на загубите, повишаване на информираността и създаване култура на откритост. Дори само като превенция на бъдещи процесуални действия срещу компаниите спазването на новия закон може да спести огромни разходи на бизнесите.

"Всеки има право да подаде сигнал, когато стане свидетел на съответно нарушение. Спецификата на закона, така както сме го приели в България, е, че всяко лице може да прецени дали да ползва външен канал за подаване на сигнали или вътрешен“, казва още Надежда Йорданова. 

Това, което дава като възможност законът, е на лицата, които се занимават със защита на личните данни, да им бъдат възложени и тези функции, за да се облекчат работодателите и администрациите от допълнителни назначаване на персонал.

Новият закон е огромна крачка за България в посока за изсветляване на бизнеса и евентуалните нарушения в частния и публичния сектор. Неслучайно този закон бе сред няколкото основни законодателни акта, които бяха настойчиво изисквани от Европейската комисия за отпускането на средства на България по редица европейски програми

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30