Модерна академия на изкуствата "Синдикат" приключи успешно своята 12-а учебна година. В какви програми се обучаваха през тази учебна година момичетата и момчетата, и с какви нови знания продължават напред, в "Нашият ден“ разказва Анета Русковска, директор на академията.
Преди броени дни 120 прекрасни, умни и вдъхновени момичета и момчета получиха своите сертификати в голямата зала на Общински съвет – Пловдив. Програмите, в които младежите от 8-и до 12-и клас специализираха, са осем – "Творческо писане”, "Графичен дизайн“, "Модерна музика”, "Екранни изкуства”, "Модерни методи на мислене”, "PR и реклама в областта на изкуствата“. На голям интерес са радваха двете нови програми "Фотография и фотопроцеси“ и “Артмениджмънт и културен туризъм“ .
„Направихме едно проектно базирано обучение, като свързахме няколко програми, които да са посветени на една тема. Милата година беше "Тялото на града“, където изследвахме запустели места, включително и в центъра на които може да се даде нов живот. Тази година темата бе "Геометрията на реката“. Идеята бе да се изследват районите около река Марица, като културни локации, на които могат да се провеждат различни събития“, казва Анета Русковска.
Проектът се реализира от 2011 г. с подкрепата на Община Пловдив. През времето на съществуване на Академията са завършили 1560 ученици, а събитията са достигнали до над 1 500 000 души в Пловдив и страната. Занятията в академията са напълно безплатни и се провеждат през месеците март, април и май. През юни обикновено участниците имат и допълнителни занимания, свързани с програмите.
Чуйте повече в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg