Филмът "Не те харесвам" на режисьора Борислав Костов получи редица международни награди. Сред тях са "Златна вълчица" в Рим за най- добра драма и "Златен венец" от Канада, с акредитация за Оскар. В сюжета на филма е темата за войната и са използвани реални случки и факти. Режисьорът посещава Сирия, откъдето събира реални впечатления и кадри от разговори с местните. Главният персонаж Азад е сирийски бежанец, опитващ се да стигне до Германия. Помага му сърбинът Зарко. Минавайки през България, Азад попада в затвора, обвинен в опит за непредумишлено убийство на дете. В затвора Азад се запознава с Боса – Коко. Приятелството между тях променя съдбите им, разказват режисьора Борислав Костов и делегирания продуцент Каролина Димитрова на филма "Не те харесвам":
"Видях, че няма истории за клоуни и за затвори. Открих тази ниша. Мен акъла ми ме е спасил. Мисля, че нашата професия не е неблагодарна. Има саможертва, близките ни понякога страдат, защото понякога сме обсебени от това, което правим. Имам нужда да давам много от себе си, защото чувствам, че не съм дал на най- близките си. Първия си филм "Нощта на мечтите" го посвещавам на сина си. "Не те харесвам" посвещавам на всички жертви на войната, не само в Сирия, по принцип, защото така се разбиват мечти и животи."
Три лични истории на реални личности са залегнали в драматургията на филма. Първата е за семейство от Сирия от малко градче близо до Алеппо. Тръгват да се изнасят от обсаденото градче и пред тях обезглавяват дъщеричката им, която е забравила своята играчка в къщата, докато се изнасят. Този филм Ви провокира към равносметка за личния живот и кариерния Борислав Костов. В момента предстои заснемането на трета част от новелата "Мимикрия", чието име е "Пауза". Той води към друга равносметка и към други реални истории.
След много изследвания и работа с историята, с факти и сведения от Иван Тренев, Макгахан, Борислав в момента завършва и драматургията на последния си филм, свързан с българската история и един много тежък период за българите – турското робство:
"Направи ми впечатление, че се обръща много малко внимание на българската история, потресох се от изказвания на млади хора, че не ги интересува историята ни, че искат да правят "модерни неща", не бива да си забравяме историята, защото това ще ни унищожи като нация тотално. Провокирах се от една история от тефтерчето на Левски, бях провокиран от историята на Макгахан. Впечатлен съм от Левски, Раковски, Бобеков."
Борислав работи с много млади хора, които обучава в своите школи. Сред неговите ученици е и Мария Бакалова, във филма на Борислав е една и от първите ѝ роли. Режисьор на филма е Борислав Костов, сценарият е на Любен Чаталов, Борислав Костов. Оператор е Христо Генков, Димитър Розов. Музиката е на Климент Дичев, Димо P.I.F. В главните роли са Калин Пачеръзки, Любен Чаталов, Дими Димчев, Васко Драганов, Мария Бакалова и други. Продуцентите са Валерий Костов, Яница Лазарова, Борислав Костов. Други награди за филма са от Москва – "Нови хоризонти за най-добра драма", "Златен венец" от Мадрид.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg