Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо всяко дете мечтае за адреналина на летенето с дъска на колела?

Снимка: Личен архив - ФБ, Българска скейтборд федерация

21 юни е обявен за Световен ден на скейтбординга. Скейтборд представлява платформа, най-често слепени пластове тънко дърво, които представляват гъвкава дъска, поставена върху четири колела. Задвижва се с един крак на земята, докато другият остава върху платформата или се засилва по наклон. Много важен елемент от скейта е дъската, която най-често е от канадско кленово дърво. Първият скейтборд е направен 30-те години на XX век. Той е бил изработен в Америка и е представлявал сърф, прикачен към 4 колела. Добил популярност сред младите хора през 60-те на XX век, започва масово производство.

Скейтбордингът е олимпийска дисциплина от 2019 г. Но повече за това кой е той, какви са неговите постижения и какви са традициите на България в този екстремен спорт – в "Нашият ден“ разказва Борис Атанасов, председател на Българска скейтборд федерация.

"Няма дете, което да не иска да стъпи на скейтборд. Така че от тази гледна точка ние сме едни от най-желаните спортове по света“, казва Борис Атанасов.

В страната има 13 действащи клуба, като до края на годината се очаква те да стават 15. От 4 години скейтбордингът е олимпийски спорт, поради законови пречки Българската скейтборд федерация е без нито един лев финансиране. Мартин Атанасов е един от най-добрите състезатели, който може да спори както на европейско, така и на световно ниво за призови места. В момента той е в Рим и се бори за олимпийска квота за олимпиадата в Париж. 

Чуйте подробности в звуковия файл. 





По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53