В престижната софийска галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници се представя юбилейната изложба живопис на Христо Панев – един от най-утвърдените художници в съвременното българско изкуство.
С изключителен интерес към българката, към женската фигура, към митологията – в това пространство можем да видим над 70 платна на различна тематика сюжетни линии. Изложбата отбелязва и 80-годишнината на артиста.
От 21 юни се показва и втора негова изложба в София – по инициатива на испанското посолство в Триъгълната кула можете да видите и 30 творби на тема "Дон Кихот".
През всичките свои творчески години Христо Панев работи в областта на живописта, графиката, илюстрацията и оформлението на книги. Има обаче и над 30 монументални произведения из цялата страна. Живописта му се характеризира с експресионизъм, богата цветова гама, жанрово и тематично разнообразие. Заглавията ни уверяват в това – "Тракийско момиче", "Българка", "Балерина", "Болярка", "Потъване на Титаник", "Ромео и Жулиета", "Митът за Икар", "Сън в лятна нощ", "По Омар Хаям" и др.
Христо Панев има широко международно признание. Има близо 10 награди и специални отличия – сред които златен медал от Кипър, сребърен медал от Казабланка, награда от Международната академия по изкуства "Нова ера" за високи постижения в областта на живописта и монументалното изкуство. Той е единственият български художник с картина в най-високия небостъргач в Дубай – "Бурж Халифа".
Минути преди откриването на изложбата на Христо Панев в галерия "Райко Алексиев" – в присъствието на цялото ръководство на СБХ – разговаряхме за изложбата и за неговия път в изкуството.
Изложбата може да бъде видяна до 11 юли 2023 г. в галерия "Райко Алексиев"
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – СБХ "Райко Алексиев"
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg