За втори път столичната галерия "Нюанс" представя изложба на живеещия между Париж и София художник Николай Панайотов. В изложените платна, обединени под заглавието "Те", ще срещнете познатата за художника провокация към зрителя сам да открие в символите и различните асоциации смисъла на това, което вижда. Този път художникът ни изненадва със сюрреалистични платна, които са направени в маслена техника с наситени цветове и са по-силуетни.
В платната преобладават цветни сюрреалистични женски и мъжки глави, придружени понякога от животни, риби, анималистични създания, напомнящи ни малко Салвадор Дали. Но във всяка от картините може да се открие характерния за Николай Панайотов почерк, носещ сигналите на неговото детство в Багдад, на междуречието на Месопотамия, на любимите му архаично християнство, куатро-чентото или стрийт арта в неговия чисто спонтанен, протестен, директен начин на изказване. Тези цветни красиви чудовища, идващи от вътрешния свят на художника, от които той черпи вдъхновение, всъщност представляват трансформираната в изкуството му красива чудовищност и ужас на времето, в което живеем.
Този път Панайотов се фиксира в рисуването на очи, един поглед, който ни гледа почти от всяка негова картина. Очите са уголемени, като мишени кръгове, които ни гледат и ние ги гледаме и това е резултат на една естествена необходимост от общуване и споделяне.
Почти всяка изложба на Николай Панайотов е съпътствана и от негов текст към нея. Този път това е текста към изложбата "Те":
"Те се събуждат по време на съня му, излизат от черупките на препълнения му череп и пълзят замислени, щастливи и блестящо тревожни.
Те се комбинират в подобни на него форми, но и крадат от други флорални и анимални създания добавки и разклонения, за да изглеждат по-достоверни.
Те нямат време и място за раждане, не се интересуват от изискванията на деня или пазара на потреблението, какви са им предназначенията е случайна закономерност.
Те наподобяват полудяването в резултат на рационалната научност, стремяща се да го замести и поеме предназначението му, страховито усмихнати в предстояща неизвестност.
Те са създадени изкуствено интелектуално на ръба на дългите му експерименти да търси в себе си различното и отчаяно да открива същото.
Те се готвят да го носят на главите си и да се блъскат в други глави, провокирайки въпроси и раздаващи отговори от слънчеви цветове в закръглени форми.
Те са щастливи и опасни в намеренията си да изтрият всичко до тук, като се върнат в пещерите и по стените на земята да започнат нови образни безобразия.
Те са тези, които ще му свършат несвършените заблуди, за да го изведат в съвършено безсмислие."
Експозицията с куратор Христина Бобокова се откри на 20 юни и може да бъде видяна в галерия "Нюанс" до 16 юли. Чуйте повече за изложбата в интервюто с Николай Панайотов.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg