Започнах този епизод от радиоенциклопедията "Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене" с думите на о.з. полковник Йосиф Илел, военен историк и през 2001 година, когато говорих с него, директор на Еврейския исторически музей. Разговорът с Йосиф Илел е част от предаването "Етноси", посветено на 3 март, което се пази във фонда на БНР. Разказът на полковник Илел ще присъства в нашата история, която съм нарекла "С България в сърцето". Той разказва с патос и вълнение за българските воини от еврейски произход, участвали във всички войни, които води България и за тези, които загиват като герои на бойните полета. Предстои ни да навлезем и в пъстротата на еврейския квартал от предосвобожденска и следосвобожденска София. Шумът е навсякъде, магазините са отворени, купувачите са много и пазарлъкът върви. Малко отстрани са насядали старците, които прекрасно е описал П.Ю. Тодоров, като същи камъни, които всичко знаят, през всичко са преминали, на нищо не се учудват, мъдростта е с тях и заради това имат правото да се забавляват, гледайки как новите поколения вървят по техния път или си проправят нов.
Ще стане дума и за това как се развива еврейската общност, защото има благоприятна почва за това. Увеличават се училищата, детските градини, социалните центрове и благотворителността, разбира се. Ще научим как във времето общността напуска границите на еврейския квартал и става равноправна част от големия и шумен град и държава. В София се строи най- голямата синагога на Балканите. Защо? Та нали еврейският народ предпочита да държи свещените книги близко до себе си, та когато започнат гоненията срещу него да тръгне веднага, за друго, по-спокойно място. Какво ни казва общността, която строи със собствени средства и дарения тази импозантна сграда? Казва: "Ние сме спокойни и сигурни на тази земя и знаем, че можем да заявим своето място в България, издигайки за векове напред този молитвен дом." На 9 септември 1909 година, когато синагогата се освещава, всички магазини в София са затворени, а софиянци, без значение от вяра и етническа принадлежност, празнуват заедно със своите съграждани-евреи. Иванка Гезенко, експерт в Държавна агенция "Архиви", ни разказва и тази история.
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg