Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписка за културна промяна: Идея за Дом на културата в квартал “Младост“

Снимка: БГНЕС

Инициативата за изграждане на Дом на културата в квартал "Младост" е в пълен разгар. Гражданска мобилизация и подписка на жителите на квартала са в процес на събиране, с цел представяне пред Столична община. Асен Асенов, един от инициаторите, призовава за активно участие и дейност от страна на жителите. Той разкрива детайли в ефира на предаването "Нашият ден".

Идеята за изграждане на Дом на културата в "Младост" е изцяло гражданска и възниква от необходимостта от прогрес и развитие в квартала. Въпреки че изграждането на такъв културен център е било обещавано от всички кандидат-кметове през последните 10 години, конкретни стъпки все още не са предприети. Затова е решено да се предприеме гражданска подписка, която да се представи пред Столичен общински съвет, с надеждата да се покаже, че "Младост" иска и се нуждае от такъв център.

В момента в "Младост" се провеждат няколко културни мероприятия на различни места. Те включват предимно малки читалища и организирани събития на открити площадки, паркове и градинки, които обаче имат ограничен капацитет. Например, най-голямото читалище в "Младост 1" има капацитет до 120 души, а в Горубляне има едно с капацитет до 100 души, което е недостатъчно за голямото население на квартала.

Изграждането на Дом на културата в "Младост" ще допринесе не само за наличието на повече култура в квартала, но и за провеждането на по-мащабни и големи културни събития, както и привличането на артисти и творци от други места. Тази инициатива би допринесла за разнообразие и обогатяване на културния живот в квартала.

Асен Асенов изрази надеждата си, че подписката на гражданите на "Младост" ще събере необходимия брой подписи и ще бъде представена пред Столичен общински съвет. Той подчерта, че въпросът за изграждането на Дом на културата вече попада в компетенциите на общината, която трябва да изработи план за реализация на проекта. Самият Асенов вижда визията за изграждането на културен център в следващите два мандата, като се надява на конкретен прогрес в тази посока.

След събирането на подписите, усилията на инициативната група се фокусират върху събирането на информация и контакти с артисти и творци, които подкрепят инициативата. Основната цел е да се създаде целенасочена подкрепа от страна на обществото и да се насочат усилията към представянето на инициативата пред Столичен общински съвет.

Изграждането на Дом на културата в квартал "Младост" представлява важна стъпка към обогатяване на културния живот и създаване на място, където хората от квартала могат да се събират, създават и споделят културни преживявания. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39
Люба Константинова и Петя Андасарова

За търсенето на човека в полето на хуманността

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..

публикувано на 22.01.25 в 10:33

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58