Инициативата за изграждане на Дом на културата в квартал "Младост" е в пълен разгар. Гражданска мобилизация и подписка на жителите на квартала са в процес на събиране, с цел представяне пред Столична община. Асен Асенов, един от инициаторите, призовава за активно участие и дейност от страна на жителите. Той разкрива детайли в ефира на предаването "Нашият ден".
Идеята за изграждане на Дом на културата в "Младост" е изцяло гражданска и възниква от необходимостта от прогрес и развитие в квартала. Въпреки че изграждането на такъв културен център е било обещавано от всички кандидат-кметове през последните 10 години, конкретни стъпки все още не са предприети. Затова е решено да се предприеме гражданска подписка, която да се представи пред Столичен общински съвет, с надеждата да се покаже, че "Младост" иска и се нуждае от такъв център.
В момента в "Младост" се провеждат няколко културни мероприятия на различни места. Те включват предимно малки читалища и организирани събития на открити площадки, паркове и градинки, които обаче имат ограничен капацитет. Например, най-голямото читалище в "Младост 1" има капацитет до 120 души, а в Горубляне има едно с капацитет до 100 души, което е недостатъчно за голямото население на квартала.
Изграждането на Дом на културата в "Младост" ще допринесе не само за наличието на повече култура в квартала, но и за провеждането на по-мащабни и големи културни събития, както и привличането на артисти и творци от други места. Тази инициатива би допринесла за разнообразие и обогатяване на културния живот в квартала.
Асен Асенов изрази надеждата си, че подписката на гражданите на "Младост" ще събере необходимия брой подписи и ще бъде представена пред Столичен общински съвет. Той подчерта, че въпросът за изграждането на Дом на културата вече попада в компетенциите на общината, която трябва да изработи план за реализация на проекта. Самият Асенов вижда визията за изграждането на културен център в следващите два мандата, като се надява на конкретен прогрес в тази посока.
След събирането на подписите, усилията на инициативната група се фокусират върху събирането на информация и контакти с артисти и творци, които подкрепят инициативата. Основната цел е да се създаде целенасочена подкрепа от страна на обществото и да се насочат усилията към представянето на инициативата пред Столичен общински съвет.
Изграждането на Дом на културата в квартал "Младост" представлява важна стъпка към обогатяване на културния живот и създаване на място, където хората от квартала могат да се събират, създават и споделят културни преживявания.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg