Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписка за културна промяна: Идея за Дом на културата в квартал “Младост“

Снимка: БГНЕС

Инициативата за изграждане на Дом на културата в квартал "Младост" е в пълен разгар. Гражданска мобилизация и подписка на жителите на квартала са в процес на събиране, с цел представяне пред Столична община. Асен Асенов, един от инициаторите, призовава за активно участие и дейност от страна на жителите. Той разкрива детайли в ефира на предаването "Нашият ден".

Идеята за изграждане на Дом на културата в "Младост" е изцяло гражданска и възниква от необходимостта от прогрес и развитие в квартала. Въпреки че изграждането на такъв културен център е било обещавано от всички кандидат-кметове през последните 10 години, конкретни стъпки все още не са предприети. Затова е решено да се предприеме гражданска подписка, която да се представи пред Столичен общински съвет, с надеждата да се покаже, че "Младост" иска и се нуждае от такъв център.

В момента в "Младост" се провеждат няколко културни мероприятия на различни места. Те включват предимно малки читалища и организирани събития на открити площадки, паркове и градинки, които обаче имат ограничен капацитет. Например, най-голямото читалище в "Младост 1" има капацитет до 120 души, а в Горубляне има едно с капацитет до 100 души, което е недостатъчно за голямото население на квартала.

Изграждането на Дом на културата в "Младост" ще допринесе не само за наличието на повече култура в квартала, но и за провеждането на по-мащабни и големи културни събития, както и привличането на артисти и творци от други места. Тази инициатива би допринесла за разнообразие и обогатяване на културния живот в квартала.

Асен Асенов изрази надеждата си, че подписката на гражданите на "Младост" ще събере необходимия брой подписи и ще бъде представена пред Столичен общински съвет. Той подчерта, че въпросът за изграждането на Дом на културата вече попада в компетенциите на общината, която трябва да изработи план за реализация на проекта. Самият Асенов вижда визията за изграждането на културен център в следващите два мандата, като се надява на конкретен прогрес в тази посока.

След събирането на подписите, усилията на инициативната група се фокусират върху събирането на информация и контакти с артисти и творци, които подкрепят инициативата. Основната цел е да се създаде целенасочена подкрепа от страна на обществото и да се насочат усилията към представянето на инициативата пред Столичен общински съвет.

Изграждането на Дом на културата в квартал "Младост" представлява важна стъпка към обогатяване на културния живот и създаване на място, където хората от квартала могат да се събират, създават и споделят културни преживявания. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07