Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ехо от фестивала "Приятелството – смисъл и спасение"

Снимка: @alef.center

За 10 пореден път Центърът за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" организира Международен младежки литературен конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена". Преди две години тази инициатива бе надградена и се превърна в част от програмата на фестивала "Приятелството – смисъл и спасение". И едва ли има по-подходящо място за провеждането му от Бургас - градът, който, освен с прочутите си поети, се слави и като първия в България със свой площад, наречен "Толерантност". И това не е случайно. Тук от стари времена живеят заедно гърци, турци, евреи, българи, арменци, руснаци, роми. Когато преди 80 год. над бургаските евреи надвисва заплахата от депортация, останалите техни съграждани – без оглед на етническия си произход, заедно се изправят срещу тази заплаха и не допускат приятелите и съседите им да бъдат изпратени в лагерите на смъртта. Как и кога приятелството се превръща в смисъл и спасение и може ли спасението на българските евреи да се утвърди като модел на поведение – за всичко това разговаряме в "Познати и непознати". Наши събеседници са писателката Мария Касимова-Моасе като лектор в творческата работилница, организирана за участниците в литературния конкурс и десетокласничката Ана Мария Борисова от София като автор на разказа "История за мрак и светлина". Какво като чувство и изводи остава у участниците – с това започва разговора ни.


Участници във фестивала бяха политици, поети и писатели, граждански активисти. "Имаме огромна необходимост да говорим точно за тази история" – каза вице президента Илияна Йотова, под чийто патронаж се проведе научната конференция "Спасяването на българските евреи – възможен модел на поведение за младите хора днес". "Не само заради познанието на историческите факти – продължи г-жа Йотова, а да търсим проекцията на тези факти днес. Този език на омраза ... крайно време е да спре защото след езика на омразата идва отрицанието. ... Ако слушаме днес младите хора, те не искат да живеят в общество, което е толкова разделено, и в което вместо да се говори за градивност и бъдеше, за техните проблеми ... се раздира от конфронтации и ненужно разделение"

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


А дали спасяването на българските евреи може да се превърне в утвърден модел на поведение и житейска позиция; какви са мотивите и как намират вдъхновители за такова поведение – чуйте отговорите на самите млади хора.

Винаги когато се говори за уроците от историята, които не бива да се повтарят никога вече, е добре да се слушат и мъдрите хора. "Младежта днес е много различна. Много информирана, но не от живота, а от интернет. Тези младежи, които виждаме днес тук – млади  хора от 9 страни, не е съвременната младеж...

Младите хора си приличат – няма българчета, франзузойчета, няма англичанчета – еднакви са всички. Няма как да се променят, а и защо да се променят. Това е тяхното време. Но не е лошо да поглеждат и към нас, има какво да им дадем. Можем да им дадем пример. Само с личен пример, не става с налагане" – казва поетът Недялко Йорданов.


Това събитие е свече 10-годишна традиция. Затова Алберта Алкалай (председател на ЦЕБС "Алеф") заслужава поздравление. Важно е, че тя работи с млади хора, които не са свързани с еврейството и еврейската история. Те сами са изследвали събития и факти, за които малко днес се говори. Това е най-силния аргумент за съществуването на подобни инициативи. Те продължават, те пазят паметта" казва Виктор Меламед от Американския еврейски комитет. Целия разговор чуйте в звуковия файл.


Силно впечатлен от представянето на младежите в конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" е и поетът, писателят и  журналистът Румен Леонидов. "За мен конкурсът е една вълшебна школа по хуманизъм. Във времена когато сме отрекли отдавна фашизма и комунизма, но се надига фашизмът чрез комунизма, е много важно децата да се ориентират в миналото, а не само да гледат към бъдещето – те са свързани и като понятия и като духовна връзка. Най-важното е да се научат да се отричат от насилието, от липсата на свобода и от липсата на избор. Разказите стават все по-интересни, децата се учат не само на история, на хуманизъм, но и да подбират и да разсъждават върху фактите". Чуйте останалата част от интервюто в звуковия файл.


Дни след фестивала "Приятелството – смисъл и спасение" неговият отзвук отеква и в равносметката, която си  правят и организаторите от "Алеф"; и участниците.


Снимки: Центърът за еврейско-българско сътрудничество "Алеф"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15