Опита за преврат в Русия, ситуацията в Украйна, както и политическите сблъсъци в България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николай Стайков, разследващ журналист от АКФ, току-що завърнал се от Украйна.
Украйна днес
"Това, което видях с очите си в Киев тези дни, е спокойствие, разбира се, във военновременен режим, но на първо място, видях висок боен дух, дори и в цивилното население. В същото време спокойствие и увереност. В момента у хората там сякаш няма никаква тревога. Защото Русия не може да унищожи никакви техни ключови обекти. Това е и големият имиджов проблем за Русия и руската армия сега. Там са изхарчени милиарди долари, равни на трилиони рубли за разработване на едни изключително мегаломански проекти, които се оказва, че на практика няма нищо велико от технологична гледна точка. Руските технологии са напълно уязвими за съвременните Западни системи и най-вече за системата "Пейтриът", която в момента охранява Киев.
На практика Русия разбра, че санкциите работят и не могат да развиват технологиите си без Западни системи, както и че не могат да развиват икономиката си напълно самостоятелно. Това е мираж, утопия, която не се е случила и съществува само на документи. Без западни технологии не може да бъде произведено нищо изцяло руско, така наречено "високотехнологично оръжие".
Украинските служби публикуват постоянно какво са намерили в падналите руски дронове и самолети. По този начин става ясно, че без Западни технологии нищо не може да се произведе в Русия.
Колкото до гражданите на Киев, сякаш вече са привикнали към военновременния режим на живеене. Те приемат много по-спокойно и делово рисковете, ситуацията, ограниченията и в същото време се настройват на чисто работен режим.
Разбира се, такъв конфликт няма как да не остави огромни психологически поражения и травми. Но при едни хора мобилизацията работи по един начин, при други – по друг. Има и много хора, видимо травмирани, но това е нормално в такава ситуация. Много важно е да напомним, че това не е война, в която едни лоши хора са нападнали други лоши хора. Това е война, в която Русия нападна суверенна държава."
Опитът за преврат в Русия
"Аз бих го нарекъл военен бунт. Защото това е една частна армия, която се оказа финансирана изцяло от държавата, по думите на президента Путин. Имиджът на Русия и руската армия пострадаха не само от това, че такова войнишко въстание започна, но и заради още нещо. В нощта, в която започна така нареченият "поход" или войнишко въстание на Пригожин, тогава сирените в Киев обявиха четири пъти въздушна тревога. Всяка една тревога е между 45 минути и час и половина-два. За цялата тази атака имаше само едно попадение.
В момента никой не може да каже каква е ситуацията в Русия откъм обществена подкрепа, тъй като, ако погледнете данните на социологическите агенции в Русия, няма да видите някакви фрапиращи процеси на неодобрение. От друга страна, е народната социология, а в случая какво видяхме на видеата от войнишкото въстание – хората си правеха селфита с войниците на Пригожин, посрещаха ги и и ги изпращаха с одобрение. Това означава, че има сериозен проблем. Явно конформизмът и даването на социално приемливи отговори от страна на гражданите при социологически проучвания обяснява това невидимо несъгласие, което очевидно има в Русия и тлее в руското общество. Ще видим тепърва дали всичко това ще отслаби и без това слабия боен дух на руската армия."
Отношението на украинците към България
"Отношението е изключително позитивно. Тоест, нашият диалог тук – няма да изнасяме за Украйна, нито един патрон няма да стигне там и други такива, тези неща в Украйна хората ги гледат от различен ъгъл. България за тях е приятелска държава, която помага, чиято военна продукция стига до там и те смятат България за свой съюзник. В малко по-задълбочени разговори, разбира се, има някои горчиви изводи от коментари на доскоро управлявали премиери и на президента ни, но като цяло за украинците е много важна военната помощ, която им даваме, въпреки откровената демагогия в България на тази тема."
Опитът за преврат в Русия и опитът за преврат в българската прокуратура
"Асоциацията, която направих от тези две неща, е за изключително фалшивото и показно отношение към видимите опити на руско влияние у нас. Имам предвид разследването на взривовете във военните ни заводи, което така и си остана недоразследвано. Въпреки че имаше много информация и от "Белинкат", прокуратурата не направи нищо. Имаше през годините един много фалшив евроатлантизъм в нас, а в същото време у нас не се разследват основни неща. Едно от които е проектът с разширението на "Турски поток" през България. Това беше един от най-бързо построените в света проекти за такива линии с най-много нарушения на закони и наредби в час и в минута. Помним как една руска телевизия пусна подигравателно видео как тогавашният премиер Борисов се привежда леко до руския президент Путин и му показваше на телефона си колко бързо напредва разширението на "Турски поток". Напомням това, защото именно "Турски поток" позволи на Русия да започне войната в Украйна.
Това е изключително важен тест, когато някои наши политици говорят за евроатлантически ориентирани български служби и прокуратура – аз винаги поставям въпроса – къде бяха ДАНС и прокуратурата, когато се нарушаваха наредби и закони у нас с построяването на "Турски поток". Защото това е истински важен корупционен проект. А не да арестуваш един пенсиониран военен, който с телефона си е снимал монитори с някаква класифицирана информация и я е давал на руското посолство. Да, това е нарушение, но истинското изпитание е да се разследва и наказва корупцията на най-високо ниво. С всичко това казвам, че сме пробити и като прокуратура, и като служби, и като финансово разузнаване, и като данъчна администрация. Така че и в случая с "Турски поток" и в "Осемте джуджета", и в много други случаи диагнозата е пълна липса на защитни механизми и имунна система в държавата ни, както и политическо овладяване и директна политическа употреба на службите. Навсякъде в тези звена се имитира дейност, но когато стане дума за разкриване на политическо влияние по върховете на властта, те са безпомощни."
Чуйте целия анализ на Николай Стайков в звуковия файл.
Снимка – Николета Атанасова, БНР
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg