Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо израсналите със социални медии очакват новините сами да ги намерят?

Склонността на медиите да отразяват "лоши новини“ отблъсква младата публика

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

От какво се нуждаят младежите, които създават медийно съдържание? Как да различават фактите от измислиците и как да развиват критичното си мислене, подходящо за справяне с информационното задръстване в дигиталната ера? В ефира на "Нашият ден“ Катерина Василева от sCOOL Mediа и опитният подкастър Илиян Ружин разказват за предизвикателствата, пред които са изправени младежите, създаващи качествени медийни продукти.

"Попаднах в общност от опитни журналисти, които непрекъснато ми помагат по пътя“, споделя Катерина Василева, студентка в специалност "Политология" в СУ "Св. Климент Охридски".

Един плакат в училище за лагер по журналистика е причината тя да надникне в света на журналистиката. Преминава през доста дигитални медии и благодарение на една стипендиантка програма започва работа в дигитална платформа "Свободна Европа“, която предоставя мултимедийно съдържание на български език. 

Новите начини за разказване на истории и търсенето на качествени журналистически материали увличат все повече млади журналисти, които с ентусиазъм изучават тънкостите за правене на новини.

Склонността на медиите да отразяват "лоши новини“ отблъсква много хора, които просто спират да потребяват новини. Средно 38% от хората не следят активно новините, в сравнение с 28% през 2018 г., показва последният годишен доклад на Reuters Institute. Поколенията, израснали със социалните медии, очакват, че ако новината е достатъчно важна, то тя ще ги намери сама.

Опитният подкастър Илиян Ружин твърди, че младите не измислят подкастите за по-дълго време.

"Подкаст съдържанието в интернет може да се променя бързо. Виждаш, че нещо не работи, и променяш“, допълва той.

Писането е в основата на доброто медийно съдържание на добрия подкаст или добрия текст във вестник, списание или сайт. А подкастът е отрочето на радиото.

Целия разговор с Катерина Василева и Илиян Ружин можете да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58