Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случи се книга с поезия на Цветозар Цаков

Първата книга с поезия "Понякога се случва" на младия автор се появява, след като първата му книга с разкази "Винилови души" (2020) спечели конкурса "Южна пролет". 

"Поезията се случва преди и след четенето", пише той в краткото си встъпление в началото на стихосбирката и продължава: „По време на четенето с рушат мостове, стени и сгради. Вадят се павета и се дупчи асфалт. Рушим и къртим." 

Дори само в тези няколко изречения проличава енергията, с която пише Цветозар Цаков, проличава неговия невероятен усет да съчетава съвсем всекидневното с високото на духа. И да провокира с ирония, да подкопава увереността ни, че нещата са или само драматични, или само смешни. Да ни предлага от всичко. 

Именно в съчетаването, в плетеницата на всичко около нас и в нас се крие спецификата на неговата поезия, която носи същите белези като разказите му. Затова, признава той, поезията "се случва, докато просто минаваме".

Чуйте Цветозар Цаков.

Снимки – Жанет 45 и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Стратиев

Привличащата вселена на вавилонците

Литературният салон на "Хумор и сатира", наречен лаконично "Академия Комика", ще ви отведе тази неделя в един магически свят.  Светът на Станислав Стратиев. Уж близък и познат. Но и някак отдалечен, дистанциран. Като Вавилон! Един Вавилон, в който се организира първият музей на мотиката. "Академия комика" ви кани да чуете блестящия прочит на..

публикувано на 14.08.25 в 16:35

XXIII Международно биенале на графиката започва във Варна

В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна до 30 септември ще се проведе XXIII Международно биенале на графиката. Събитието съществува от 1981 година и е под патронажа на кмета на Община Варна. По традиция биеналето е подкрепено от Министерството на културата и СБХ. Проф. Валери Чакалов, директор на Градската художествена..

публикувано на 14.08.25 в 09:41

Миряна Михайлова, която последва сърцето си чак до Бостън и се превърна в артиста Miranda Limon

Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година  я връща силната ѝ връзка с корените.  Миряна Михайлова , по-известна с артистичния си псевдоним  Miranda Limon , е българска мултидисциплинарна художничка, чийто творчески път започва от Троян. Родена и израснала в..

публикувано на 13.08.25 в 14:58
Народно читалище Надежда 1871 - Оряхово

Панаирните дни в Оряхово стартират с изложба, посветена на Марин Върбанов

Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с представянето на уникална изложба , посветена на световноизвестния художник проф. Марин Върбанов , в художествена галерия "Савчеви". В разговор за "Нашият ден" секретарят на Община Оряхово Христинка..

обновено на 13.08.25 в 11:56
Мина Дичева

Мина Дичева: Най-важното в изкуството е посланието

За социалния коментар чрез изкуството разговаряме в "Нашият ден" с визуалният артист и автор на списание "Дерзай" Мина Дичева . В своите артистични изяви Дичева експериментира в търсене на нови пространства за създаване на изкуство. Последната работа на художничката е била коментар на креативната индустрия. По думите на Дичева много от..

публикувано на 13.08.25 в 11:10