Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Придвижване с тротинетка – какво е важно да знаем?

| обновено на 05.07.23 в 12:13
Електрически тротинетки
Снимка: Ани Петрова

Кое е най-важното при придвижване с тротинетки? Ето как коментира темата в ефира на "Нашият ден" Владислав Стоицов от Българската  асоциация по електромобилност.

Владислав Стоицов, представител от Българската асоциация за електромобилност, споделя своите мнения и съвети относно придвижването с тротинетки. В интервюто той подчертава някои ключови аспекти, които според него са от съществено значение при използването на тези превозни средства.

Първо, Стоицов препоръчва да се спазва максималната скорост от 25 км/ч при каране с тротинетка. Също така, той настоява потребителите да се движат възможно най-вдясно на пътя, особено когато няма отделена велосипедна пътека, и да избягват улици с максимално разрешена скорост над 50 км/ч.

Основният принцип, който всички трябва да спазваме, е толерантността и грижата за безопасността на себе си и околните, независимо от това, къде се движим. Стоицов подчертава важността на съобразяването със ситуацията по пътя и спазването на правилата на движение.

Според него е задължително всеки да бъде запознат със Закона за движение по пътищата, независимо дали използва тротинетка, велосипед, автомобил или е пешеходец. Той подчертава, че законът е в сила от преди четири години и незнанието му не може да бъде извинение за неправилното поведение на пътя.

Относно безопасността на тротинетките, Стоицов отбелязва, че те са едно от най-безопасните средства за придвижване в големите градове. Въпреки това, трябва да се отбележи, че има случаи, в които някои хора управляват тротинетките под въздействие на алкохол или други вещества. Според него такива случаи са изключение, а не правило, и не трябва да се обобщават. В сравнение с автомобилите, които представляват по-голям риск за безопасността на пътя, тротинетките са по-безопасни и по-леки.

Един от големите проблеми, посочени от Стоицов, е липсата на подходяща инфраструктура за тротинетки в градовете. Парковете и тротоарите са предназначени само за пешеходци според Закона за движение по пътищата, но поради нарастващия трафик и задръстванията, хората избират тротинетките като алтернатива за придвижване. Това обаче ги излага на опасности, тъй като липсва инфраструктура, предназначена специално за тях.

Според Стоицов, държавата и общините трябва да се ангажират много повече от досегашното и да инвестират в изграждането на подходяща инфраструктура за тротинетки и велосипеди. Той призовава да се следва примера на други големи градове в света, където вече са изградени хиляди километри велосипедни пътеки и тротинетки имат свое място в градското пространство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10