Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кафка и философията: Размишления върху съвременността и литературата

| обновено на 06.07.23 в 11:55
Снимка: Christie's, Уикипедия

Във вчерашния ден се проведе поредната дискусия в рамките на поредицата “Философски вечери“, организирана от “Гьоте Институт“. Литературоведът д-р Богдана Паскалева разговаря с проф. Стилиян Йотов, Александър Кьосев и доц. Петър Горанов от Софийския университет. Основната цел на събитието беше да се изследва начинът, по който Кафка, въпреки че е литературен автор, задълбочено влияе върху философите, както и да се направи кратък преглед на различни философски интерпретации на неговите произведения. Специално беше отбелязан въпросът за четенето на Кафка като литература.

Във връзка с това д-р Паскалева посочи две основни теми, които свързват Кафка със съвремието ни. Първият въпрос, който предизвика интереса на всички присъстващи, е как този “странен и кошмарен свят“, който Кафка ни представя, наистина отразява опита ни – опита на съвременния човек.

Това включва преживяванията на страх, подозрение и абсурд, “усещането, че живеем в един абсурден свят“, в който не разбираме какво се случва и не сме наясно със силите, които управляват събитията в живота ни.

Въпросът, който се поставя, е как една литература може да бъде радикално нереалистична, но в същото време да бъде изключително реалистична, тъй като пресъздава един аспект от нашето съвремие - усещането за света и в света, което не може да бъде предадено реалистично. Това е една от най-големите загадки на Кафка - как той постига това чисто литературно.

Богдана Паскалева

Интересът към Кафка произтича от факта, че той създава литературен свят, който, въпреки своята нереалистичност, успява да отрази нашите вътрешни преживявания и състояния. Това е свят, в който сме загубили контрола, свят на бюрокрацията и самоотчуждение, където преследването и изолацията са част от ежедневието ни. Кафка предава един изкривен образ на реалността, но в същото време успява да задълбочи нашето разбиране за нея.

Втората тема, засегната от д-р Паскалева, е въпросът за прочитането на Кафка като литература. Това е съществен аспект, тъй като Кафка не е просто философ, а литературен творец, който изразява своите идеи през прозата си. Неговите произведения са преплетени със символика и метафори, които показват по-широки идеи и философски концепции.

В заключение, Кафка ни предоставя възможност да проникнем в тъмните уголеми на човешката психика и да се зададем въпроси за смисъла на живота, абсурдността на съществуването и взаимоотношенията в обществото. В тази светлина Кафка остава актуален и вдъхновяващ за съвременната ни философска и литературна общност.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимецови полета завинаги

Ивана Геройска живее в София заедно със семейството си, но лимецът, който отглеждат, е в землището на пловдивското Ново село. Както и други производители, семейството избира тази култура поради безспорните ѝ ползи за човешкото здраве. Екипът на производството не е голям, а семейството работи с партньорска мелница, тъй като изискванията за..

публикувано на 18.06.24 в 17:10

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55