Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панчугов: България трябва да се върне в смисления разговор за новата архитектура на сигурността в Европа

Какво разбра българското общество след посещението на украинския президент?

Буруджиева: Положението в страната е много тежко, за да трябва Зеленски да дойде, за да почнем някакви диалози

Снимка: БГНЕС

"По темата за Украйна се е подхождало винаги изключително колебливо от страна на българската политическа класа, която и към този момент е малко сложно да обясним причините, поради които България в същност подкрепя Украйна“.

Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател Христо Панчугов.

Христо Панчугов

Общият разказ е за огромната част от българското общество, която не е на категорична позиция. В рамките на тази война ние видяхме доста разширяване на една сива зона, която не може даде ясна оценка на това дали да принадлежим към ЕС или не.

Политиците, трябва да създадат разказ не само защо помагаме на Украйна, а защо принадлежим там, където сме.

България трябва да се върне в смисления разговор за това как изглежда новата архитектура на сигурността в цяла Европа след края на тази война.

Посещението на президента Зеленски катализира процесите и българските политици да излезнат от зоната си на комфорт, в която са влезнали през последните години.

Необходимо е да продължим да мислим за реформиране на българската система за сигурност. Също така и да мислим за начина, по който ще се включим в следвоенното възстановяване на Украйна, опасявам се, че вероятно ще се наложи и на самата Руска федерация. 

"Онова, което ще продължи, според мен, за съжаление ще бъде пречупено през отношението и възможността да се заемат различни позиции спрямо президентската институция. Тази битка ще започне да прилича на битката срещу Гешев", посочва политологът Татяна Буруджиева.

Тя допълва, че този много важен за нас диалог за националния интерес и мястото на България в конструкцията на сигурността на Европа ще се пречупи и ще премине под егидата "за" или "против" това, което прави президентът Радев, и отношението му към войната и Украйна.

"За първи път дискурсът се обърна за това колко е важно за България това посещение. Това означава, че положението на политическия терен в страната е много тежко, за да трябва Зеленски да дойде, за да почнем някакви диалози", допълва тя. 

Според нея стратегията на правителството е грешна – да трупа дивиденти през външнополитически действия и ходове и да се обръща към вътрешната публика и да казва, ето, вижте, колко сме велики и колко ни харесват навън. Точно по същия начин няма как да направим националния си диалог и консенсус около нашия национален интерес, стимулирани единствено само отвън.

При вчерашното си посещение в България украинският президент е представил списък с необходими на украинската армия въоръжение и  боеприпаси. Този списък обаче не съответства на това, което ще предостави България. 
"На Украйна ще бъде изпратена само военна техника, която няма да застраши боеспособността на българската армия." Това заяви пред депутатите министър-председателят акад. Николай Денков по време на парламентарния контрол днес.

Интервюто на Александър Райчев с доц. д-р Татяна Буруджиева и Христо Панчугов в предаването "Нашият ден" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10