Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Толстой, Достоевски, Путин

Предаването "Гласът на времето" прави опит за обсъждане на политическите девиации в Русия през огледалото на руската литература, която безпощадно разкрива и диктаторските, и имперските рефлекси на елита, но и манталитетните особености на обикновения човек. Особено е важно да се подчертае, че в Русия няма два свята – един бял – на великата култура, и един черен – на самодръжците-тирани, а има един свят – със своите крайности. От тази гледна точка изказвания като: "Аз харесвам великата руска литература и култура, но не харесвам самодържавието и диктаторите на Русия" са опростенчески.

Разговорът по темата се осъществява с писателя Деян Енев, с професор Людмил Димитров, с журналиста Ива Беров. 

Людмил Димитров разсъждава за необходимостта да се преподава и чете руска литература не по схемата, която ни задава евентуално желаещият да ползва тази литература за политическо влияние режим, а от наша, българска гледна точка. 

Иво Беров допълва, че той дели световните писатели на "свои" и "несвои", включително руските. Тоест такива, които му казват нещо важно и съответно припознава като близки, а не като "французи", "руснаци" или други. 

Деян Енев се спира особено върху повестта на Лев Толстой "Хаджи Мурат" и изтъква способността на големия талант да преодолява националните, националистически или идеологически пристрастия.

В дискусията става дума за имена като Пушкин, Лермонтов, Куприн, Иванов, Манделщам, Булгаков, Бабел, Солженицин, Бродски, Висоцки и др. Събеседниците в студиото се обединяват около идеята, че руският "Мономах" днес – Владимир Путин, не е интересен от литературна гледна точка като политически характер.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50