Предаването "Гласът на времето" прави опит за обсъждане на политическите девиации в Русия през огледалото на руската литература, която безпощадно разкрива и диктаторските, и имперските рефлекси на елита, но и манталитетните особености на обикновения човек. Особено е важно да се подчертае, че в Русия няма два свята – един бял – на великата култура, и един черен – на самодръжците-тирани, а има един свят – със своите крайности. От тази гледна точка изказвания като: "Аз харесвам великата руска литература и култура, но не харесвам самодържавието и диктаторите на Русия" са опростенчески.
Разговорът по темата се осъществява с писателя Деян Енев, с професор Людмил Димитров, с журналиста Ива Беров.
Людмил Димитров разсъждава за необходимостта да се преподава и чете руска литература не по схемата, която ни задава евентуално желаещият да ползва тази литература за политическо влияние режим, а от наша, българска гледна точка.
Иво Беров допълва, че той дели световните писатели на "свои" и "несвои", включително руските. Тоест такива, които му казват нещо важно и съответно припознава като близки, а не като "французи", "руснаци" или други.
Деян Енев се спира особено върху повестта на Лев Толстой "Хаджи Мурат" и изтъква способността на големия талант да преодолява националните, националистически или идеологически пристрастия.
В дискусията става дума за имена като Пушкин, Лермонтов, Куприн, Иванов, Манделщам, Булгаков, Бабел, Солженицин, Бродски, Висоцки и др. Събеседниците в студиото се обединяват около идеята, че руският "Мономах" днес – Владимир Путин, не е интересен от литературна гледна точка като политически характер.
Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата 2025 година с изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми , чието творчество се простира в множество културни кодове отвъд българското светоусещане. С талантлива четка, отношение и мисъл..
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..
Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg