За първи път тази година хокеят на трева бе включен в Световните игри на Спешъл Олимпикс, които за хората с интелектуални проблеми са равнозначни на Олимпийски игри. Благодарение на подкрепата на Българска федерация по хокей на трева и съдействието на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив през 2022 г. е сформиран отборът, който включва 11 момчета и 4 момичета от Пловдив и Асеновград.
Тренировъчният процес стартира в края на миналата година, а през юни "специалните атлети“ донесоха сребро от Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин.
За неочаквания голям успех на българския хокеен отбор за хора с интелектуални затруднения в "Нашият ден“ разказва Димитър Георгиев, старши треньор на националния отбор по хокей на трева.
И допълва, че след като запознахме децата със самия спорт, трябва да ги запознаем с правилата на играта и започнахме физическа подготовка, защото трябва да имат въздух, за да издържат мачовете, които са в две полувремена по 15 минути. В допълнение научихме отбора на различни схеми, които да се ползват по време на игра.
"С навлизането във фазата на игрите и официалните мачове, децата започнаха да усещат какво е България за тях и какво означава да носиш официалната фланелка, защото това не е никак лесно“, посочва Димитър Георгиев.
Спортът спомага за доброто приобщаване на младежите със специални потребности и по този начин те изразяват себе си. За тях е важно, че те създават отбор и започват да си помагат в тренировъчния процес, стават приятели, както се учат да преодоляват много неща заедно.
"Отбор се създава, когато успяваме да обединим и приобщим всеки един атлет, както и да го накараме да осъзнае, че не е сам“, пояснява Димитър Георгиев.
След края на Световните игри идеята е да се направи мрежа в цялата страна от отбори по хокей на трева с деца с ментални увреждания.Той допълва, че има смисъл и колкото повече хора се запалят по идеята, толкова по-лесно ще бъде и толкова по-вече щастие ще дадат на тази деца.
Целия разговор с Димитър Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg