Патриотизмът преживява промени в съвременността. Така смята социологът Милена Якимова. В интервю за предаването “Нашият ден“ тя посочва, че патриотизмът изисква наличие на бъдеще и без него се превръща във фиксация към миналото, където търсим само славата и величието. Тя отбелязва, че като нация ние “нито сме най-големите, нито най-високите“, и задава въпроса “дали това ни лишава от добродетели“.
В предаването Якимова споделя и впечатлението, че много хора от по-възрастното поколение се уморяват от свободата поради липсата на достатъчна солидарност. Тя посочва, че България е по-богата от редица държави, но много българи, дори средни по доходи, продължават да се оплакват и да се смятат за едни от най-бедните в Европа. Тя привежда примерите на държави като Сърбия, които са в по-сложно икономическо положение, за да подчертае относителното ни икономическо благоденствие. Такова отношение според нея поражда въпроса “защо се чувстваме задължени да се оплакваме“.
Според изследвания, в които Милена Якимова е участвала, се появява ново поколение, което не се оплаква и се идентифицира с родното си място по различен начин. Тя отбелязва, че този начин на идентификация невинаги е политически. Отбелязва също, че патриотичният канон на България е “формиран през мита за "Златния век" и гордите мигове в историята на страната са свързани винаги с миналото“.
Чуйте в звуковия файл.Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg