Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не знаем за Витоша

Как да се наслаждаваме на богатството на планината, като я опазваме

Снимка: БГНЕС

В разгара на летния сезон всички се стремим да прекарваме повече време на открито, сред природата, да почиваме и да търсим прохлада в летните жеги. А какво по-добро място за всичко това от планината? Ето защо ви предлагаме да отскочим до Витоша, като най-стария природен парк на Балканите, простиращ се на площ от над 300 кв. километра до София, с изключително богато биоразнообразие като флора и фауна. Догодина ще бъде отбелязана и 90 годишнина на Природен парк Витоша и в светлината на този юбилей, а и поради големия туристически поток в планината през летния сезон ви срещаме с експертите от дирекция "Природен парк Витоша", за да ни разкажат повече за историята, инфраструктурата и уникалните растителни и защитени видове на парк Витоша, както и как да се наслаждаваме на прохладата и красотата на планината, като я опазваме.

Силвия Арангелова, която е старши експерт екологично образование и туризъм в дирекция "Природен парк Витоша", разказва за историята, планинската инфраструктура, като информационни центрове, алеи и музеи на територията му, подходящи за посещение от туристите през летния сезон, както и за екологичното образование и инициативи това лято.

Десислава Гюрова, главен експерт Флора на природен парк Витоша, ни запознава с изключителното биоразнообразие с което може да се похвали тази прекрасна планина в дирекция "Природен парк Витоша" ще разкаже повече за растителното и животинското богатство на природния парк, защитените видове, за лечебните растения и правилата за тяхното събиране и опазване.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30