Приключението е това, което ти се случва тогава, когато плановете ти се провалят, казва писателката Изабела Шопова. Тя има толкова много истории за разказване именно поради тази причина – защото светът, който обикаля от десетилетия, при това в компанията на дъщеря си, я впуска в приключения, вместо да следва плановете ѝ.
След "На изток – в рая", "На запад от рая", "На юг от разума", "Подир сянката на кондора" и "Самоучител за преднамерено убийство на скуката", авторката предлага на читателите новата си сага – "Приказки от Горната и Долната земя". В тях тя описва пътешествията си и подчертава уж въображаемата линия на екватора, която разделя глобалното село, от което сме част, на Горна и Долна махала. Това истинско геополитическо противопоставяне в света е колкото политико-икономическо, толкова и културно-религиозно, езиково, еко и метеорологично.
"Оказва се, че това е един абсолютно различен свят, който малко или повече е пазен в тайна по простата причина, че малцина от жителите на Горната земя пътуват в Долната земя и имат възможност да я опознаят. И така, в нашите постоянни обиколки на света, защото това е съдбата на българите, които живеят в Австралия – при всяко наше завръщане у дома ние всъщност правим обиколка на света, имах възможност полека-лека, малко по малко, да опозная южния свят и да видя, че има едно много голямо глобално противопоставя между Севера и Юга, което като че ли не е така официално признато. На това противопоставяне, на тези разлики аз посветих приказките си, книгата, затова и я разделих по този начин – за да подчертая тези разлики и да позволя на читателя също да ги оцени", обясни в "Артефир" Изабела Шопова.
Двете с дъщеря ѝ са горномахленки в Долната земя – съвременни номадки с три паспорта, които говорят и три езика, но националността им е неясна. Достатъчна причина пътуванията им да се объркващи и скандални, винаги в двете крайности – на пълния контрол, но и на още по-всеобхващащия релакс. Именно от тях човек може да научи, че по-важният въпрос, особено за хората на път по света, е не "Откъде съм?", а Къде отивам?".
За читателите на "Приказки от Горната и Долната земя" маршрутът е ясен. Всичко започва с Горната земя, т.е. Русия от 2009 година с безумната ѝ бюрокрация и красотата на московските ѝ църкви, преминава към Поднебесната империя – тук са Хонконг и комунистическия китайски "рай", оттам поема към либералната Ниска земя, а десет години по-късно действието вече се развива в Чернобил. През 2015 година приказките достигат Долната земя, и по-конкретно – Буенос Айрес с футбола, тангото и живописните си улици. Следва супердолният край на Аржентина и на планетата, Ушуая, където Изабела Шопова минава през южните островни земи Нова Каледония, Роторуа, Вануато, Нумея, Маре. А накрая се завръща в Бризбън и разказва за своята Австралия и нейните уроци по щастие.
В звуковия файл от Изабела Шопова можете да чуете повече за това:
• какво в действителност означава да си горномахленка в Долната земя;
• какво не трябва да прави човек в Амстердам, и то ако се озове в бар с име, подобно на "Минус 40 градуса";
• какво точно представлява истинското противопоставяне в света;
• как жителите на Австралия, докато си даряват усмивки, позитивни мисли и енергия, всъщност си подаряват щастие.
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg