Приключението е това, което ти се случва тогава, когато плановете ти се провалят, казва писателката Изабела Шопова. Тя има толкова много истории за разказване именно поради тази причина – защото светът, който обикаля от десетилетия, при това в компанията на дъщеря си, я впуска в приключения, вместо да следва плановете ѝ.
След "На изток – в рая", "На запад от рая", "На юг от разума", "Подир сянката на кондора" и "Самоучител за преднамерено убийство на скуката", авторката предлага на читателите новата си сага – "Приказки от Горната и Долната земя". В тях тя описва пътешествията си и подчертава уж въображаемата линия на екватора, която разделя глобалното село, от което сме част, на Горна и Долна махала. Това истинско геополитическо противопоставяне в света е колкото политико-икономическо, толкова и културно-религиозно, езиково, еко и метеорологично.
"Оказва се, че това е един абсолютно различен свят, който малко или повече е пазен в тайна по простата причина, че малцина от жителите на Горната земя пътуват в Долната земя и имат възможност да я опознаят. И така, в нашите постоянни обиколки на света, защото това е съдбата на българите, които живеят в Австралия – при всяко наше завръщане у дома ние всъщност правим обиколка на света, имах възможност полека-лека, малко по малко, да опозная южния свят и да видя, че има едно много голямо глобално противопоставя между Севера и Юга, което като че ли не е така официално признато. На това противопоставяне, на тези разлики аз посветих приказките си, книгата, затова и я разделих по този начин – за да подчертая тези разлики и да позволя на читателя също да ги оцени", обясни в "Артефир" Изабела Шопова.
Двете с дъщеря ѝ са горномахленки в Долната земя – съвременни номадки с три паспорта, които говорят и три езика, но националността им е неясна. Достатъчна причина пътуванията им да се объркващи и скандални, винаги в двете крайности – на пълния контрол, но и на още по-всеобхващащия релакс. Именно от тях човек може да научи, че по-важният въпрос, особено за хората на път по света, е не "Откъде съм?", а Къде отивам?".
За читателите на "Приказки от Горната и Долната земя" маршрутът е ясен. Всичко започва с Горната земя, т.е. Русия от 2009 година с безумната ѝ бюрокрация и красотата на московските ѝ църкви, преминава към Поднебесната империя – тук са Хонконг и комунистическия китайски "рай", оттам поема към либералната Ниска земя, а десет години по-късно действието вече се развива в Чернобил. През 2015 година приказките достигат Долната земя, и по-конкретно – Буенос Айрес с футбола, тангото и живописните си улици. Следва супердолният край на Аржентина и на планетата, Ушуая, където Изабела Шопова минава през южните островни земи Нова Каледония, Роторуа, Вануато, Нумея, Маре. А накрая се завръща в Бризбън и разказва за своята Австралия и нейните уроци по щастие.
В звуковия файл от Изабела Шопова можете да чуете повече за това:
• какво в действителност означава да си горномахленка в Долната земя;
• какво не трябва да прави човек в Амстердам, и то ако се озове в бар с име, подобно на "Минус 40 градуса";
• какво точно представлява истинското противопоставяне в света;
• как жителите на Австралия, докато си даряват усмивки, позитивни мисли и енергия, всъщност си подаряват щастие.
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект" е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg