186-годишнината от рождението на Васил Левски ще бъде отбелязана със специална церемония пред големия паметник на Апостола и с гражданско поклонение пред неговия монумент в двора на Къкринското ханче. За да обсъдим повече детайли около живота и делото на Васил Левски в “Нашият ден“ разговаряхме с проф. Вера Бонева, автор на книгата "Васил Левски: Да възкръсне България в пълна свобода".
В интервюто проф. Вера Бонева споделя, че книгата представлява резултат от нейната многогодишна творческа дейност, като преподавател на "История на Българското възраждане" и често подготвяла лекции на тази тема. За да състави книгата, авторката е проучвала различни събития и свързани с тях източници, свързани с живота на Васил Левски.
Проф. Бонева споделя и новите изследвания и факти за Левски, които до момента не са били известни. Тя споменава откритата неизвестна снимка на Апостола, която е била предоставена от нейния колега Виктор Комбов.
Също така, авторката отбелязва, че Османските архиви са се отворили за специалисти и читатели през последните години и част от тях са били дигитализирани. Това предоставя възможност за откриване на нови факти и обстоятелства, които могат да допълнят нашето разбиране за развитието на България през ХIХ век.
Професорката обаче изтъква, че нейните знания и изследвания като историк не й позволяват да хвърли цялата вина за предателството на Апостола върху конкретна личност, наречена "предател". Тя посочва, че отговорността носят главно тези тайни шпиони, които са били част от самата организация, с български имена. Те са комитетски дейци, които са предавали писма и информация.
Събитията, свързани с отбелязването на 186-годишнината от рождението на Левски, продължават да насърчават интереса към живота и делото на Апостола, а изследванията и новите открития помагат да се разшири и допълни нашата представа за неговата роля в историята на България.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg