Международното Триенале на сценичния плакат отбелязва 80-годишнина на Божидар Иконом, един от култовите, разпознаваеми плакатисти на нашата художествена сцена. Най-удачно изложбата, която представя знакови музикални плакати на Божидар Икономов са експонирани на фасадата на Националната музикална академия, като мото на изложбата е израза: Allegro ma non troppo (Весело, но не прекалено), защото изразява лекотата, оптимизма и чувството на хумор, с които Дари Икономов премина през живота, оставайки сериозна диря в изкуството. Това са плакати, създадени за различни оперни и балетни спектакли на Националната опера, за Музикалния театър "Стефан Македонски", за рок спектакли, за созополската Аполония. Изложбата Allegro ma non troppo припомня не само за един ярък талант, но и за това колко силно се усеща отсъствието на качествен, артистичен плакат в градската среда.
В звуковия файл Албена Спасова, с която създадоха Триеналето на сценичния плакат и работеха за неговата висота, припомня ни личността и таланта на Божидар Икономов, и също така представя изложбата от негови музикални плакати:
Като председател на дружеството "Графичен дизайн" Божидар Икономов е работил активно за нуждата от графичен дизайн на високо ниво в условията на пазарната икономика, за иновативни решения, за графичен дизайн създаващ качествена среда, в личния архив на Юлия Петрова се пази негово слово за това изкуство- графичния дизайн. Чуйте го:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg