Студентите на Юридически факултет в Софийски университет "Св. Кл. Охридски" - Кристияна Николова, Иван Драганов, Илиян Милчев и Лушка Зънгарова, под треньорството на Даяна Зашева, спечелиха престижната награда за "Най-добра отборна игра". Това постижение бе отчетено на 12 юли 2023 г., когато Софийският университет се отличи на Международното състезание по международна търговска медиация и преговори, организирано от Международната адвокатска асоциация и Виенския център по международен търговски арбитраж - IBA-VIAC Consensual Dispute Resolution Competition.
Отборът на България, включващ студентите Кристияна Николова, Иван Драганов, Илиян Милчев (втори курс "Право") и Лушка Зънгарова (четвърти курс "Право"), под ръководството на Даяна Зашева, се изправи успешно срещу множество международни отбори. Състезанието събра общо 36 отбора от цял свят, които се разделиха в две категории - 24 "Преговарящи" и 12 "Медиатори".
Симулираното състезание се проведе във Виена и представляваше медиационна сесия, където българските студенти играха ролите на страни в търговски спор. При преговорите си те бяха медиирани от студент-медиатор, а трима международни съдии следяха процеса. Българският отбор се изправи пред предизвикателствата, като имаше пред себе си три отбора - от Сингапурския национален университет, Масариковия университет в Чехия и Националния университет по право в Джодпур, Индия.
По време на предаването "Нашият ден", участниците споделиха своите впечатления. Треньорката Даяна Зашева обясни, че състезанието “имитира процеса на медиация“, като участниците се включват в ролите на преговарящи и адвокати. Подготовката за участието е била интензивна и е продължила около три месеца.
След като беше попитан за своята роля, Иван Драганов сподели, че в тима е изпълнявал ролята на директор на компания, като се фокусирал върху бизнес интересите на представяната компания, а не на правната страна на спора. Той подчерта важността на добрата комуникация в отбора.
От своя страна, Кристияна Николова подчерта, че се е чувствала добре в ролята на адвокат и разкри, че ключ към успеха е добрата подготовка и наличието на правни познания. Според нея особено важно в преговорите е да се остави настрани егото и да се търси компромис и по-подходящо решение за спорните страни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg