Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Градинаров с идея за създаване на съвет на домоуправителите

| обновено на 26.07.23 в 12:46
Александър Градиноров
Снимка: Личен архив

В последно време темата за подобряване на местното самоуправление и активното участие на гражданите в решаването на проблемите на градовете става все по-актуална. За да обсъдим този въпрос в предаването “Нашият ден“  гостува Александър Градинаров – журналист и инициатор на идеи за по-добър градски живот.

Според него решаването на проблемите на София има две ключови страни – политическа и участието на самите граждани. По негово мнение, за постигането на по-добър живот, е от съществено значение да се насърчава активната роля на гражданите в търсенето на решения за проблемите, с които се сблъскват градовете.

В интервюто си, г-н Градинаров споменава успешния опит на гражданското общество в квартал "Мусагеница". Този пример показва, че когато гражданите се обединят и работят заедно, могат да постигнат значителни промени в своите райони.

Г-н Градинаров има предложение за създаването на граждански съвет, където гражданите могат да се събират, обмислят забатачени и непопулярни проблеми и търсят решения за тях. Особено акцентира върху домоуправителите, които играят важна роля в управлението на блоковете и взаимодействието между съседите. Чрез създаването на съвет на домоуправителите в район Студентски, г-н Градинаров се надява да насърчи тези хора да обменят опит и да работят заедно в полза на общото благо.

“Огромната част от хората в София живеят в блокове, които са в режим на етажна собственост. Когато има някакъв проблем, кой е човекът, от който хората търсят помощ – това е домоуправителят. Той работи с институциите и съседите. Искам да поканя тези хора, домоуправителите, и да ги събера в една гражданска организация – съветът на домоуправителите в Район Студентски. Искам те да си говорят и да търсят решения“, посочва той.

За да се подготвят домоуправителите за активната им роля в гражданската организация, г-н Градинаров казва, че ще провеждат обучителни програми и беседи, където ще споделя своя опит с тях.

“Съветът да домоуправителите, който предлагам да се създаде, в своята част ще има обучителна програма. Ще провеждам беседи с домоуправителите, за да им споделя своя опит“, казва той.

Изглежда, че Александър Градинаров вярва, че с активно участие, обединение на гражданите и насочване към конструктивни решения можем да направим нашите градове по-добри места за живеене. Той подчертава значимостта на гражданското общество и гражданското участие за успеха на подобни инициативи.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45