Биг бенд Благоевград, който отбелязва тази година своето 30-годишно активно участие на сцената, ще открие второто издание на фестивала със солисти и специален гост – Жаклин Таракчи, победителката във формата "Гласът на България".
Във фестивалния афиш са и имената на братя Владигерови (Австрия), на Zone C – групата, създадена 1992 г. от пианиста и композитор Васил Пармаков, а днес неговите партньори Стоян Янкулов-Стунджи и Веселин Веселинов-Еко са заедно с Васил Спасов – пиано и Мирослав Иванов – бас; на "Джазаница", които пречупват през езика на съвременния джаз неравноделни ритми.
Ще участват и Михаил Йосифов&Новините в джаза, Васил Петров, "Дърти пърчис"; Надя Тончева с новия си проект "Бразилиадо", банди като "Калибърти", и Майк Сакс. Манал Ел-Фейтури ще излезе на сцената с почит в музикалния свят на Уитни Хюстън, съпроводена от групата VSOP. Ще свирят в квартет и известните не само в Германия братя Васерфур, както и секстетът от Индия 4th Element, който в дебютния си албум от 2019 г. слива джаз, фънк, R&B и соул. Популярните Джайв Ейсис (Великобритания) , разпознаваеми, дори заради неизменните жълти панталони, отново ще бъдат на фестивала. Създателят на Джаз феста в Банско д-р Емил Илиев ги причисляваше към "приятелските абонати", тъй като са идвали поне четири пъти в България.
Британската група "Мат Бианко", която концертира по света с новия си двоен албум "The Essential Matt Bianco" обещава атрактивно присъствие. А Роберто Фонсека (Куба) в Боровец ще го видим в пълния му блясък – с неговия 10-членен бенд.
Продължава направлението "Класиката в джаза", което от миналогодишното издание организаторите замислят като постоянно. Този път е с участието на септета "Пресечни точки", създаден от виолончелистката Линда Манчева (Берлин).
Идеята в Съпътстващата програма на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" да се представят книги и автори ще се осъществи и тази година със среща-разговор с Георги Господинов и Анджела Родел на 5 август от 11.30 ч. в Художествената галерия на гр. Самоков.
Джаз академия за деца, джемсешъни – всяка вечер, всичко това обещава програмата на фестивала, представена от неговия директор – д-р Татяна Илиева и от водещите Николай Захариев и Борис Панкин.
БНР е медиен партньор на събитието.
Чуйте повече в звуковия файл.
Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме..
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg