Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Петров със скулптурната серия "Вградената невеста" спечели наградата "База" 2023

16
Виктор Петров
Снимка: @sofiacityartgallery

Софийска градска художествена галерия за 16-и път е домакин на престижния Международен конкурс-изложба, известен като Наградата за съвременно изкуство "База", 2023. В основата на това събитие са Институт за съвременно изкуство - София, фондация „Едмонд Демирджиян“ и фондация „Лъчезар Цоцорков“, както и Фондация за гражданско общество - Ню Йорк.


В конкурса могат да участват само автори до 35 години. Номинирани тази година за "База" са седем активно работещи български художници – Алина Папазова, Вероника Десова, Виктор Петров, Ивелина Иванова, Калина Мавродиева, Мартиан Табаков и Никола Грозданов. Кураторът на изложбата и конкурса Марина Славова.

Ще припомним някои от носителите на наградата "База" досега – това са такива артисти като Рада Букова, Викенти Комитски, Кирил Кузманов, Мартина Вачева, Мария Налбантова, Марта Джурина.


Малко за историята на този конкурс-изложба "База" разказва Марина Славова в звуковия файл. Ще припомним обаче, че Наградата "База" е основана през 2008 година по инициатива на Мария Василева и нейни бяха първите думи вечерта на откриването, в препълнената зала на втория етаж на СГХГ.



Носителят на Наградата "База" тази година – е художникът Виктор Петров, артист, израсъл в Плевен, но в момента живее и работи в Берлин. Скулптурната серия "Вградена невеста" се позовава на легенда от българския фолклор.

Ето и първите думи на Виктор Петров, сред шума на залата след награждаването:


Виктор Петров е роден през 1991 г. Израснал е в Плевен, а в момента живее и работи в Берлин. Учил е в Университета за изкуство и дизайн в Хале, Германия, както и в Университета по изкуствата в Берлин, където през 2021 г. завършва обучението си при проф. Моника Бонвичини. Неговата дипломна работа е отличена с наградата UdK Art Prize, наградата Ursula Hanke-Förster, както и със стипендията Karl Hofer. В работата си изследва връзката между социалното, архитектурното и политическото тяло. Неговите инсталации и скулптури разкриват динамиките на власт, вписани в обекти, структури и междуличностни отношения. Начална точка на дългосрочните му проекти са различните видове структурно насилие и техните банализирани форми на проява в ежедневието.

Снимки: ФС на СГХГ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00

В Трявна започнаха Националните Славейкови празници

На вчерашния 13 юни стартираха Националните Славейкови празници в град Трявна, събитие, което заема централно място в културния календар на града. Кметът на община Трявна, Денчо Минев, отправи покана в ефира на "Нашият ден" към всички желаещи да се включат в богатата културна програма тази година. "Аз съм изключително радостен, че за поредна..

обновено на 14.06.24 в 10:04

Първото театрално изложение събира в Пловдив театрали от цялата страна

Първото театрално изложение в България ще се проведе на 15 и 16 юни в Пловдив. Организатор на театралния форум е Драматичният театър "Николай Масалитинов". Изложението ще има за своя основна кауза да даде възможност на млади творци да представят свои работни проекти пред ръководните екипи на професионалните театри в България. Първият ден ще бъде..

публикувано на 14.06.24 в 09:35

Съвременните форми на цензура в театъра

Независимо за коя епоха можем да заговорим, винаги ще открием опита на изкуството, което изговаря важните за човека теми и въпроси, да се справи с ограниченията, които обществото му налага. Историята на изкуствата говори за дългия път на стремеж за освобождение от всякакви форми на цензура. Като преминем от традиционната религиозна, а и морална..

публикувано на 14.06.24 в 08:05

София от началото на миналия век оживява в изложба

Стара София оживява в изложбата "София в минало време". Експозицията съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век.  Част от снимките са публикувани за първи път в рекламния албум "София – 1912"...

публикувано на 13.06.24 в 19:00