В превод на Елица Цигорийна излезе нова книга "Техники на психоанализата" от поредицата текстове на Зигмунд Фройд, последователно подбирани от издателката Антоанета Колева. Подредбата на текстовете в тома е хронологична спрямо момента на написването им, което дава възможност да се проследи развитието на метода на Фройд и техническия аспект на психоаналитичната работа.
В своя послеслов "Съзнаваното" на Зигмунд Фройд, или за психоаналитичната техника" Давид Иерохам пише: "В тези текстове може да се прочетат всички открития на Фройд: свързаните с терапевтичната рамка, с времетраенето на сесиите, с тяхната честота, проблемът за заплащането и ред други, които не са се променили и до днес и са намерили своя път в други, свързани с класическата психоанализа методи".
Книгата представлява интерес не само за специалисти от областта на психоанализата, психотерапията и психологията, но и от всеки, "изкушен от хуманитарна рефлексия и саморефлексия", защото, както пише Давид Иерохам: "Фройд е велик творец, принадлежащ не толкова на науката, колкото на изкуството".
Чуйте Нина Николова, редактор на книгата.
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg