Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Савов: Случаят символизира изгнилата и крайно деформирана практика в съдебната система

Насилие и правосъдие

Адв. Михаил Екимджиев: Кодексът не криминализира изтезанията и нечовешкото третиране, когато те не засягат телесната неприкосновеност

| Коментар
Снимка: БНР

В над 40 града в страната и в чужбина хиляди българи изразиха подкрепа за пострадалото 18-годишно момиче от Стара Загора. Близо 70 души се събраха вчера във Варна пред сградата на Съдебната палата. Предстои мащабен протест в понеделник 7 август. Добричлии също се събраха за втори ден в подкрепа на малтретираното момиче и на всички жертви на домашно насилие и призоваха за промени в законодателството и за справедливи наказания. Много мъже, жени и деца се събраха и в София пред Съдебната палата, за да изразят своето недоволство от тежката проява на насилие към жена и ответната реакция на Старозагорския окръжен съд. Протестът премина под наслов "Нито една повече". 

Вчера бяха обнародвани в Държавен вестник вече приетите промени в Закона за защита от домашното насилие. 

Чуйте от звуковия файл репортажа на Виолета Борисова за "Нашият ден".

Експерт криминалистът Иван Савов коментира в "Нашият ден" казуса и обществените реакции:

"Безспорно случаят е отвратителен и е показателен за цялата "сива страна" на правосъдната система у нас, която съществува, за съжаление, от доста години и това не е изолиран казус. Аз съм сигурен, че е имало корупционна практика и тя тръгва от вещото лице. И това занижаване на степента на телесната повреда е дало възможност след това и на прокуратурата, и на съда да постановят съответно по-леката мярка. Такива случаи има стотици през годините. Просто този с жестокостта и наглостта на извършителя взриви общественото мнение.

От друга страна, трябва да се знае следното – внимателно изслушах коментарите от анкетата и съм категорично против да се оставя улицата да определя дневния ред на държавата и да раздава правосъдие, защото, ако е така, трябва да запасваме оръжието и да започваме да се стреляме. Законите трябва да се уважават и да се зачитат. 

Важното е, че обществото каза, че не е съгласно да живее по този начин. Сега същото това общество, вместо да иска линчуване и смъртни присъди за всички, трябва да иска от политиците, които уж се събират извънредно да решават проблеми, да вземат мерки, за да се извърши наистина тъй чаканата и лъгана реформа в съдебната система. Случаят е символичен и символизира именно това – изгнилата и крайно деформирана и извратена практика в съдебната система у нас. 

Няма пропуски в законодателството, то е чудесно, просто не се прилага по правилния начин и се допуска срещу дребни пари (защото става въпрос за корупция на дребно) да се съсипват човешки съдби и да се оставя ненаказан пореден извършител.

Адв. Михаил Екимджиев също коментира в "Нашият ден" казуса:

"Депутатите си прекъснаха ваканцията и какво ще направят? Ще увеличат наказанията за телесните повреди. Общо взето, в последните години промените са най-често кампанийни. Само че никой не прави едно цялостно криминологично изследване за причините, за превенцията. Използвам казуса, за да фокусирам вниманието на българската общественост върху една драматична пропаст в нашия Наказателен кодекс – етична и юридическа пропаст

Кодексът не криминализира изтезанията и нечовешкото третиране, когато те не засягат телесната неприкосновеност, когато не оставят белези! 

Добре, депутатите ни бързо за един следобед ще увеличат наказанието за телесна повреда, но утре някой по-добре информиран, обучен и изобретателен изверг ще реши да малтретира някого, като го остави без храна, вода, сън, като го залива с ледена вода... Това не оставя следи, но това това унищожава човешкото достойнство. Това те руинира и те унищожава като личност. 

Депутатите не търсят базисно, истинско решаване на генералния проблем, а някаква имитация – да замажат очите на протестиращите. Не се търси генезисът на проблема и генерално решение. Защото големият проблем е психическото насилие. По социалистически тертип ние защитаваме тялото, но не защитаваме човешкото достойнство, въздигнато в ценност в нашата Конституция.

Има и друг парадокс – Наказателният кодекс предвижда отговорност и наказание за обида и клевета, които са много по-мека форма на засягане на човешкото достойнство. Но когато някой те унищожава като личност, когато съсипва твоите психически  емоционални устои, това остава извън нашия Наказателен кодекс – той не брани човешката личност като достойнство и самоуважение, а само като тяло

Това е свързано и с предложението на националния омбудсман Диана Ковачева, но понеже предполага малко повече обсъждане, то отново ще бъде пренебрегнато."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15