Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Савов: Случаят символизира изгнилата и крайно деформирана практика в съдебната система

Насилие и правосъдие

Адв. Михаил Екимджиев: Кодексът не криминализира изтезанията и нечовешкото третиране, когато те не засягат телесната неприкосновеност

| Коментар
Снимка: БНР

В над 40 града в страната и в чужбина хиляди българи изразиха подкрепа за пострадалото 18-годишно момиче от Стара Загора. Близо 70 души се събраха вчера във Варна пред сградата на Съдебната палата. Предстои мащабен протест в понеделник 7 август. Добричлии също се събраха за втори ден в подкрепа на малтретираното момиче и на всички жертви на домашно насилие и призоваха за промени в законодателството и за справедливи наказания. Много мъже, жени и деца се събраха и в София пред Съдебната палата, за да изразят своето недоволство от тежката проява на насилие към жена и ответната реакция на Старозагорския окръжен съд. Протестът премина под наслов "Нито една повече". 

Вчера бяха обнародвани в Държавен вестник вече приетите промени в Закона за защита от домашното насилие. 

Чуйте от звуковия файл репортажа на Виолета Борисова за "Нашият ден".

Експерт криминалистът Иван Савов коментира в "Нашият ден" казуса и обществените реакции:

"Безспорно случаят е отвратителен и е показателен за цялата "сива страна" на правосъдната система у нас, която съществува, за съжаление, от доста години и това не е изолиран казус. Аз съм сигурен, че е имало корупционна практика и тя тръгва от вещото лице. И това занижаване на степента на телесната повреда е дало възможност след това и на прокуратурата, и на съда да постановят съответно по-леката мярка. Такива случаи има стотици през годините. Просто този с жестокостта и наглостта на извършителя взриви общественото мнение.

От друга страна, трябва да се знае следното – внимателно изслушах коментарите от анкетата и съм категорично против да се оставя улицата да определя дневния ред на държавата и да раздава правосъдие, защото, ако е така, трябва да запасваме оръжието и да започваме да се стреляме. Законите трябва да се уважават и да се зачитат. 

Важното е, че обществото каза, че не е съгласно да живее по този начин. Сега същото това общество, вместо да иска линчуване и смъртни присъди за всички, трябва да иска от политиците, които уж се събират извънредно да решават проблеми, да вземат мерки, за да се извърши наистина тъй чаканата и лъгана реформа в съдебната система. Случаят е символичен и символизира именно това – изгнилата и крайно деформирана и извратена практика в съдебната система у нас. 

Няма пропуски в законодателството, то е чудесно, просто не се прилага по правилния начин и се допуска срещу дребни пари (защото става въпрос за корупция на дребно) да се съсипват човешки съдби и да се оставя ненаказан пореден извършител.

Адв. Михаил Екимджиев също коментира в "Нашият ден" казуса:

"Депутатите си прекъснаха ваканцията и какво ще направят? Ще увеличат наказанията за телесните повреди. Общо взето, в последните години промените са най-често кампанийни. Само че никой не прави едно цялостно криминологично изследване за причините, за превенцията. Използвам казуса, за да фокусирам вниманието на българската общественост върху една драматична пропаст в нашия Наказателен кодекс – етична и юридическа пропаст

Кодексът не криминализира изтезанията и нечовешкото третиране, когато те не засягат телесната неприкосновеност, когато не оставят белези! 

Добре, депутатите ни бързо за един следобед ще увеличат наказанието за телесна повреда, но утре някой по-добре информиран, обучен и изобретателен изверг ще реши да малтретира някого, като го остави без храна, вода, сън, като го залива с ледена вода... Това не оставя следи, но това това унищожава човешкото достойнство. Това те руинира и те унищожава като личност. 

Депутатите не търсят базисно, истинско решаване на генералния проблем, а някаква имитация – да замажат очите на протестиращите. Не се търси генезисът на проблема и генерално решение. Защото големият проблем е психическото насилие. По социалистически тертип ние защитаваме тялото, но не защитаваме човешкото достойнство, въздигнато в ценност в нашата Конституция.

Има и друг парадокс – Наказателният кодекс предвижда отговорност и наказание за обида и клевета, които са много по-мека форма на засягане на човешкото достойнство. Но когато някой те унищожава като личност, когато съсипва твоите психически  емоционални устои, това остава извън нашия Наказателен кодекс – той не брани човешката личност като достойнство и самоуважение, а само като тяло

Това е свързано и с предложението на националния омбудсман Диана Ковачева, но понеже предполага малко повече обсъждане, то отново ще бъде пренебрегнато."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37
Никола Тулечки

Никола Тулечки: Ако нещо се вижда с очи, не означава, че е истина и факт

Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..

публикувано на 05.05.25 в 08:50