През отминалия концертен сезон 2022/23 г. музикантите от Симфоничния оркестър на Националното радио отново бяха на висотата, на която публиката в концертната зала и слушателите пред радиоприемниците са свикнали да ги виждат и слушат под палката на главния диригент Марк Кадин и на редица гост-диригенти като Росен Миланов, Григор Паликаров, Георги Димитров, Мартин Георгиев, Андреас Херман.
Като солисти се представиха, както утвърдени интерпретатори, така също и млади виртуози, дебютиращи на българска сцена именно с оркестъра на радиото. Сред тях бяха пианистът Андрей Гугнин и перкусионистката Вивиана Василева, с което радиосимфониците не изневериха на утвърдената традиция да се дава поле за изява на млади и перспективни изпълнители.
Прозвучаха и редица премиери за България като концерта за ударни и оркестър на Оруел Кружен, представляващ музикална картина на елементи от източната философия, свързани с духовния строеж на човешкото тяло и посветен на Виви Василева, която беше и изпълнител на творбата заедно с радиооркестъра. Публиката имаше възможност да се запознае и със Симфоничния триптих № 2 "Морска песен" от Мартин Георгиев, прозвучал под неговото диригентство, в който вниманието е насочено не толкова към звукоописанието на природни картини, а – по думите на самия автор – на морето като форма на битието, представящо една от основните сили, каквато е водата и същевременно на незримото, но осезаемо въздействие на тези сили отвъд физичното измерение.
В петъчната вечер на 4 август 2023 г. от 19.30 часа, предаването "Музикалните вечери" предлага на слушателите избрани записи от концертния сезон на радиосимфониците 2022/23 година, в който наред с творбата на Мартин Георгиев звучи музика от Мануел де Файя, Сергей Прокофиев, Сергей Рахманинов, Михаил Глинка и Ференц Лист.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg