В селищната могила "Юнаците" от седмица текат усилени археологически разкопки. Обектът се намира Горнотракийската низина на 8 км западно от Пазарджик. Ръководител на разкопките е доц. Камен Бояджиев, който разказва в предаването "Нашият ден":
"Разкопките започнахме от 21 юли. В момента работим с доброволци, които се учат при нас на полева археология, като част от полева школа, която извършваме съвместно с "Балканско наследство" вече десетина години. Финансирането тази година от страна на Министерството на културата тази година е 59 хиляди лв.
Редовните ежегодни проучвания се извършват вече близо 50 години (от 1976) почти без прекъсване. Първите проучвания на могилата са направени още през 1939 г.
Най-ранното заселване на района се отнася някъде 5000 г. пр. Хр., т.е. около 7000 години преди сега. Говорим за самия финал на неолитната епоха и самото начало на халколита или каменно-медната епоха. Скоро след заселването на това място неговите обитатели изграждат укрепителна среда върху определена част на тази площ и постепенно върху нея се натрупват пластовете, които образува селищната могила.
До момента предполагаме около трийсетина селища, които, започвайки от началото на петото хилядолетие пр. Хр., обхващат почти цялата каменно-медна епоха. През четвъртото хилядолетие имаме едно прекъсване в обитаването и през края на четвъртото хилядолетие могилата е заселена с ново население, което свързваме с началото на ранната бронзова епоха. Раннобронзовият пласт е изцяло проучен и обхваща 17 последователни селища от цялото трето хилядолетие пр. Хр. Върху тях следват селища от желязната епоха, римско укрепление, а през средновековието могилата е използвана за некропол на намиращо се в близост селище."
По пътеките на лятната археология върви Виолета Борисова, която разговаря в "Нашият ден с доц. Камен Бояджиев – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – РИМ - Пазарджик
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg