Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътеките на лятната археология

Селищна могила Юнаците
Снимка: РИМ - Пазарджик

В селищната могила "Юнаците" от седмица текат усилени археологически разкопки. Обектът се намира Горнотракийската низина на 8 км западно от Пазарджик. Ръководител на разкопките е доц. Камен Бояджиев, който разказва в предаването "Нашият ден":

"Разкопките започнахме от 21 юли. В момента работим с доброволци, които се учат при нас на полева археология, като част от полева школа, която извършваме съвместно с "Балканско наследство" вече десетина години. Финансирането тази година от страна на Министерството на културата тази година е 59 хиляди лв. 

Редовните ежегодни проучвания се извършват вече близо 50 години (от 1976) почти без прекъсване. Първите проучвания на могилата са направени още през 1939 г. 

Най-ранното заселване на района се отнася някъде 5000 г. пр. Хр., т.е. около 7000 години преди сега. Говорим за самия финал на неолитната епоха и самото начало на халколита или каменно-медната епоха. Скоро след заселването на това място неговите обитатели изграждат укрепителна среда върху определена част на тази площ и постепенно върху нея се натрупват пластовете, които образува селищната могила. 

До момента предполагаме около трийсетина селища, които, започвайки от началото на петото хилядолетие пр. Хр., обхващат почти цялата каменно-медна епоха. През четвъртото хилядолетие имаме едно прекъсване в обитаването и през края на четвъртото хилядолетие могилата е заселена с ново население, което свързваме с началото на ранната бронзова епоха. Раннобронзовият пласт е изцяло проучен и обхваща 17 последователни селища от цялото трето хилядолетие пр. Хр. Върху тях следват селища от желязната епоха, римско укрепление, а през средновековието могилата е използвана за некропол на намиращо се в близост селище."

По пътеките на лятната археология върви Виолета Борисова, която разговаря в "Нашият ден с доц. Камен Бояджиев – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – РИМ - Пазарджик

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15