Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тровят въздуха и водите ни

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: БГНЕС

Разрешителното на ТЕЦ "Марица изток 2" е горещият картоф, който българските институции си прехвърлят. След четиригодишна съдебна битка и решение от Европейския съд, българският Върховен съд (ВАС) отказва да вземе решение по делото по същество и на основанието на формални нарушения го връща в Стара Загора за повторно разглеждане от местния административен съд.

Делото беше заведено от екологичните организации "Грийнпийс – България" и "За Земята" в началото на 2019 г., след като Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) позволи на теца да не спазва новите по-строги екологични норми за замърсителите серен диоксид и живак. Повод за делото беше разрешителното за работа, което ТЕЦ "Марица изток 2" получи в края на 2018 г. Това разрешително даде право държавната въглищна централа да изхвърля почти двойно над разрешеното количество серен диоксид.

България нарушава европейското законодателство, като позволява на "ТЕЦ Марица изток 2" да замърсява със серен диоксид без краен срок и без план за справяне с вредните емисии. Това е заключението на Съда на ЕС от март 2023 г. 

Тогава Съдът на ЕС отсъди в полза на правото на всеки да живее в чиста и здравословна околна среда и създаде прецедент за още дела срещу замърсителите.

Решението на ВАС от 31 юли е окончателно и не подлежи на обжалване, но съдебният спор ще продължи пред Административния съд в Стара Загора, чието решение отново може да бъде обжалвано пред върховната инстанция.

Междувременно ТЕЦ "Марица изток 2" ще продължи да се възползва от изключението от нормите за замърсяване въздуха, което ѝ позволява да отделя серен диоксид близо два пъти над допустимото и живак – над четири пъти.

Десислава Микова
Подробности чуйте в разговора с Десислава Микова
, от "Грийнпийс – България".


Докато ВАС си затваря очите пред сериозния проблем с продължаващото токсично замърсяване на въздуха в района на ТЕЦ "Марица изток 2", прокуратурата в Смолян образува досъдебно производство по случая със замърсяването на река Девинска

На 4 август отпадъчните води от дейността на фирма за бутилиране на минерална вода в Девин причиниха смъртта на стотици риби в река Девинска. Била е унищожена  популацията на македонска пъстърва и маришка мряна в участък от 3 км между град Девин и язовир Цанков камък. "Заустените отпадъчни води са били от производствената дейност на предприятието и с битово-фекален характер – от поддържането на санитарно-хигиенните условия в помещенията", казаха от РИОСВ-Смолян.

Според риболовци, в реката е измряла не само рибата, но и бентосът – организми, живеещи по или на дъното на водните басейни, с които се храни рибата.

"РИОСВ никога не изследват седиментите в реките след като стане замърсяване. Много голяма грешка е да се прави зарибяване преди да се направят подробни изследвания на водата и на дъното. Сега и новата риба, която пуснаха в реката, може да се отрови." – каза Димитър Куманов, член на УС на Сдружение "Балканка".

Димитър Куманов
Повече за екокатастрофата в реката край Девин – чуйте в разговора с Димитър Куманов
.

Снимки - БГНЕС, Василена Мирчева, Кремена Данева, slrb.bg
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45