"Във пуста долина планинска в стари години обител стояла света. Кандилце блестяло, молитва се пяла в черквица бедна – далеч от света" ("Клепалото бие" – Иван Вазов)
Като от стихотворение на Вазов е излязла сякаш средновековната църква "Св. Николай Чудотворец" в центъра на радомирското село Долни Раковец, в двора на старото училище. Дафинка Стефанова Станоева е жената, която съхранява ключа на църквата, жената, заела се с нелеката задача да я реставрира, жената, грижеща се за църквата като за жив организъм.
Дафинка е сладкодумен разказвач, омаен събеседник и много деен и усмихнат човек.
За църквата се знае, че е много стара. Заради нейната архитектура се смята, че е изградена през периода XV-XVI век. По време на османското владичество е била разрушена, но през 1849 г. – възстановена, а през 1850 г. е изписана от Зограф Димитрий от Самоковската школа.
През 70-те години на XX век църквата е обявена за паметник на културата с местно значение. В наши дни, благодарение на родолюбиви българи и на жената, чието най-съкровено желание е да я види напълно реставрирана, Дафинка Станоева, църквата придобива първоначалния си облик. Реставрацията започва по трудния начин – чрез дарения и лични средства.
Дни преди Успение Богородично (15 август) интересната история на църквата "Св. Николай Чудотворец" разказва Дафинка Станоева, жената, която се грижи за нейната реставрация и гостоприемен облик. В разговора се преплитат минало и настояще.
Чуйте подробности от звуковия файл.
За седма година на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица по инициатива на църковното настоятелство иконата ще бъде изложена за поклонение в храм "Св. Николай Чудотворец" в село Долни Раковец – за първи път в продължение на 4 дни.
Иконата ще бъде изложена от 12 август до 15 август включително, за да могат повече хора да ѝ се поклонят. На 12 август от 13 ч. ще бъдат извършени водосвет и осветяване на копието на иконата, изписано специално за храма.
Снимките са предоставени от Дафинка Станоева
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg