Епизодите от живота днес са от онези хубави моменти, които ни карат да се чувстваме горди с поколението, което иначе често критикуваме. Четири медала спечелиха български ученици на 19-ото издание на Международната олимпиада по география в Индонезия.
Младежите се състезаваха с общо 177 участници от 46 държави. Учениците преминаха през тест, работа на терен и мултимедиен изпит. Това е най-престижното състезание по география в света.
Българските ученици спечелиха два златни и два бронзови медала. Златните медали са на Денис Урумов, ученик от 91 Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, и на Михаил Паскалев, възпитаник на Математическата гимназия "Петър Берон" във Варна.
Носители на бронзови отличия са Атанас Иванов от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" и Александър Илиев от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".
Ръководители на отбора са доц. д-р Димитър Желев, преподавател в Софийския университет, и Даниел Христов, учител в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".
За подготовката и емоциите на българските ученици в “Нашият ден“ е разговорът с доц. Емилия Патарчанова, председател на Националната комисия за организиране и провеждане на националната олимпиада по география и икономика, преподавател в ЮЗУ "Неофит Рилски“. Тя е автор на на десетки научни публикации и на 15 учебници и учебни помагала за ученици и студенти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg