Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклорът е там, където сме ние

БНР е съкровищница на звуковата фолклорна памет

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

22 август е Световен ден на фолклора. Празникът се чества от 2018 г. по инициатива на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), с цел да се популяризират традиционните елементи от фолклора на страните по света, както и да се насърчи тяхното опазване.

През 1846 г. британският учен Уилям Г. Томс публикува  статия в списание "Атенеум“ в която за първи път използва термина "фолклор“ като обединяващ за обичаите, нравите и местните традиции на различните народи.  

"Фолклорът е там, където сме ние. Достатъчно е той да присъства в живота ни. Да сме свързани с него, да усещаме какво ни дава като знание“, казва Кристиян Неделчев, продуцент на Оркестъра за народна музика на БНР.

"Що се отнася до мисията на БНР, до връзката ни с аудиторията и това, че ние предлагаме съдържание, което действително разкрива в най-голяма палитра от всички други медии в България фолклорното изкуство, обратната връзка е достатъчно красноречива, хората търсят това изкуство", допълва той.

"Гъдулката сама по себе си предопределя, че това е коренът на българската традиция. Самият музикант и неговият светоглед, неговата естетика са проводник на това, което чувства и усеща", споделя Христина Белева, гъдулар в Оркестъра за народна музика на БНР.

"Музиката е един необятен свят и може би смелостта да тръгнеш, независимо на какъв инструмент свириш, просто да я откриваш, да се обогатяваш духовно и музикално“, твърди тя.

Оркестър за народна музика на БНР

Важно е как ще бъде запазено фолклорното наследство и как то се интерпретира с инструментите на днешното време, както и с личното усещане за тази музика на всеки един музикант, защото това е живо изкуство.

"Фолклорът е нашата история“, казва Росен Генков, концертмайстор на Оркестъра за народна музика на БНР.

В допълнение Кристиян Неделчев посочва, че Оркестърът за народна музика на БНР е един "хроникьор“ на фолклорната музика в страната.

"Оркестърът за народна музика на БНР е един храм. Това е мястото, където са събрани едни от най-добрите професионалисти във фолклорното ни изкуство. Най-важното е, че има оркестър. Макар че всеки по-отделно е прекрасен инструменталист солист. Ние успяваме да бъдем оркестър и това е най-важното нещо“, казва Костадин Генчев, един от солистите на Оркестъра.  

Той допълва, че българският фолклор е едно национално богатство и нещото, което ни отличава от всички други. "Това е нашият дух и ние сме длъжни да го запазим, да го съхраняваме, да го разпространяваме и точно това е мисията на нашия оркестър.

"Ние изпращаме изключително емоционален сезон – 70-годишнината на Оркестъра за народна музика с четири големи концерта и с много записи. В концепцията на този отминал сезон, който приключи през юли, когато бяха последните записи, беше да празнуваме с възможно най-много солисти. Този оркестър винаги е сътрудничил с максимален брой талантливи хора, които не са на щат в БНР, но пък имат възможност да записват с Оркестъра", посочва Кристиян Неделчев.

В заключение той казва, че се търси репертоар, който още не е записан, миг преди да изчезне. "Ние трябва да запечатваме възможно най-много от тези артефакти, за да не се изгуби духът."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40