Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гейминг или игри на гледна точка в образованието и възпитанието

Мая Бочева-Уики
Снимка: личен архив

Намираме се в нова епоха с етикет "Епохата на интернет". Технологичната, медийната и културната промяна във времената, в които живеем, е безспорна. В контекста на всичко, което касае образование и възпитание, започват много дискусии и процъфтяват разнообразни гледни точки. Не можем да не признаем, че Гутенберговата епоха беше пометена от интернет, но това пък не означава, че никой няма да продължи да чете, да се образова, да бъде възпитаван... 

Гейминг или игри на гледна точка в образованието и възпитанието – е Темата на предаването "Нашият ден". В разговора участват Мая Бочева-Уики, художник и сценарист на комикси, част от екипа, възродил списание "Дъга", автор на мултимедийната поредица "Туй-Онуй", както и създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков.

Мая Бочева-Уики смята своето дело за мисия в контекста на образованието и възпитанието:

"Това е една отговорност, която постепенно премина в мисия. Аз започнах да разработвам мултимедийния проект от чисто любопитство, от желание да сбъдна една моя мечта – да съживя книгите като приказки, да ги превърна в игри и във филми. Постепенно осъзнах, че това е един много добър начин, по който децата да учат. Т.е. вплитайки в тези приказки образователни елементи, четейки по този начин една история, докато детето любопитства какво ще се случи нататък с героите, то трябва по някакъв начин принудено да изиграе едни игри, които в един момент му стават суперприятни и интересни. Начинът, по който ги поднасям, също е много важен. 

Аз не просто използвам игрите като технология (гейминга), а самата логика в тях е интересна за децата, за да могат те да имат желание да продължат нататък. Не е важно ние просто да превърнем един учебник в дигитален със същото съдържание, като го преработим. Важно е логиката да бъде адекватна на времето, в което живеем. Така или иначе промяната настъпва.

Игра означава учене – това е естественият начин, по който децата учат. Игрите са средство, технология."

Бочева подчерта, че дигитализирането на учебното съдържание може да предотврати проблема с "тежките раници".

Още конкретни експертни забележки на Мая Бочева-Уики – какво е взаимодействието с институциите, както и анкетата на стажант-репортера Виолета Борисова – чуйте от звуковия файл.

Създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков сподели своето мнение в "Нашият ден":

"Хората, които играят, много по-бързо учат различни неща. Всяка игра има различни правила и механики и това те прави по-адаптивен. И каквото и да ти се случва, ти по-бързо можеш да намериш решение.

Може би е важно, че играейки игри, ти се учиш да губиш и това става по възможно най-лесния начин. Установяването на факта, че не можеш само да печелиш, е важен житейски урок. Колкото по-рано децата го научат, толкова по-добре. Защото играта е да се забавляваш, а не да печелиш. Много добър пример е играта "Не се сърди, човече", измислена още около Първата световна война. 

Още за проектите – сегашни и предстоящи, за това има ли "опасности" при игрите, за фестивала "Sofia Board Game Weekend", както и за отношенията с институциите – чуйте от звуковия файл.

Снимки – личен архив на Мая Бочева и "Sofia Board Game Weekend"

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20