Намираме се в нова епоха с етикет "Епохата на интернет". Технологичната, медийната и културната промяна във времената, в които живеем, е безспорна. В контекста на всичко, което касае образование и възпитание, започват много дискусии и процъфтяват разнообразни гледни точки. Не можем да не признаем, че Гутенберговата епоха беше пометена от интернет, но това пък не означава, че никой няма да продължи да чете, да се образова, да бъде възпитаван...
Гейминг или игри на гледна точка в образованието и възпитанието – е Темата на предаването "Нашият ден". В разговора участват Мая Бочева-Уики, художник и сценарист на комикси, част от екипа, възродил списание "Дъга", автор на мултимедийната поредица "Туй-Онуй", както и създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков.
Мая Бочева-Уики смята своето дело за мисия в контекста на образованието и възпитанието:
"Това е една отговорност, която постепенно премина в мисия. Аз започнах да разработвам мултимедийния проект от чисто любопитство, от желание да сбъдна една моя мечта – да съживя книгите като приказки, да ги превърна в игри и във филми. Постепенно осъзнах, че това е един много добър начин, по който децата да учат. Т.е. вплитайки в тези приказки образователни елементи, четейки по този начин една история, докато детето любопитства какво ще се случи нататък с героите, то трябва по някакъв начин принудено да изиграе едни игри, които в един момент му стават суперприятни и интересни. Начинът, по който ги поднасям, също е много важен.
Аз не просто използвам игрите като технология (гейминга), а самата логика в тях е интересна за децата, за да могат те да имат желание да продължат нататък. Не е важно ние просто да превърнем един учебник в дигитален със същото съдържание, като го преработим. Важно е логиката да бъде адекватна на времето, в което живеем. Така или иначе промяната настъпва.
Игра означава учене – това е естественият начин, по който децата учат. Игрите са средство, технология."
Бочева подчерта, че дигитализирането на учебното съдържание може да предотврати проблема с "тежките раници".
Още конкретни експертни забележки на Мая Бочева-Уики – какво е взаимодействието с институциите, както и анкетата на стажант-репортера Виолета Борисова – чуйте от звуковия файл.
Създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков сподели своето мнение в "Нашият ден":
"Хората, които играят, много по-бързо учат различни неща. Всяка игра има различни правила и механики и това те прави по-адаптивен. И каквото и да ти се случва, ти по-бързо можеш да намериш решение.
Може би е важно, че играейки игри, ти се учиш да губиш и това става по възможно най-лесния начин. Установяването на факта, че не можеш само да печелиш, е важен житейски урок. Колкото по-рано децата го научат, толкова по-добре. Защото играта е да се забавляваш, а не да печелиш. Много добър пример е играта "Не се сърди, човече", измислена още около Първата световна война.
Още за проектите – сегашни и предстоящи, за това има ли "опасности" при игрите, за фестивала "Sofia Board Game Weekend", както и за отношенията с институциите – чуйте от звуковия файл.
Снимки – личен архив на Мая Бочева и "Sofia Board Game Weekend"
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg