Първият национален форум за включващо градско развитие Placemaking Connected Bulgaria ще се проведе от 1 до 3 септември в сградата на Сточна гара.
Целта му е да събере активни организации от страната с международни експерти, като осигури възможност за обмяна на опит и идеи и основа за дискусии, целящи решаване на общите казуси и проблеми.
На 1 септември 2023 г. е предвидена международна конференция в необитаемата сграда на Сточна гара, където в пет дискусионни панела ще бъдат разгледани местата за обитаване.
Изложбата "Успешни плейсмейкинг проекти от България“ съпътства програмата на събитието. Предвидени са четири 3-часови тематични работилници, насочени към различни практични умения. Във форума участват 25 лектори от различни организации и райони на България. Сред гостите са специалисти от Норвегия и други европейски страни.
В ефира на "Нашият ден“ Адрияна Михайлова, "Градоскоп", и Ласка Ненова от "BG Бъди активен" представят тридневния форум.
"През последните пет години ние създадохме една много силна общност и една много силна експертиза. И сега дойде моментът да покажем тази експертиза. Тази година имаме представители на Европейската placemaking мрежа, но фокусът е нашата българска експертиза“, посочва Ласка Ненова.
Целта на Placemaking Connected: Europee да обедини всички, които работят в посока градове за хората, допълва Адрияна Михайлова "Градоскоп", която представлява България в тази формация.
Местоправенето (placemaking) реално означава подобряване на средата чрез изграждане на общност в тези публични пространства. Целта е да се създаде пространство, което е харесано и припознато от повече хора, допълва Ласка Ненова.
Темите на Първия национален форум за включващо градско развитие са разнообразни, ще има обмен на практически знания, засилване на мотивацията."Със сигурност ще се радваме изводите и заключенията, до които ще достигнем на този форум, да влезнат в предизборния дебат и в програмите за управление на кандидат-кметовете“, казва още Ласка Ненова.
Сточна гара
В момента има три пилотни проекта за развитие на терена от гара Подуяне до Сточна гара. Този терен е огромен, а в момента е градски разделител. Една от концепциите предвижда там да има нов градски парк, защото природата вече сама се е завърнала там.
Организаторите на форума призоват столичани да им помогнат с превода на placemaking на български език.
Програмата на събитието можете да видите тук: Първи национален форум Placemaking Connected: Bulgaria
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg