Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков за Националния рамков договор

Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК

От БЛС настояват за увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години

Снимка: Личен архив

На 1 септември 2023 г. ще бъдат подписани Националният рамков договор за медицински дейности и Националният рамков договор за дентални дейности за 2023-2025 г. Те са резултат от продължителната работа на съсловните организации и НЗОК. С тях се определя рамката, по която фондът възлага оказването на медицинска и дентална помощ на здравно осигурените у нас, като подробно се описват видовете обеми, качеството и цените на отделните дейности.

"Необходимо е да се говори за денталната медицина по-често, отколкото на практика се случва. Дълги бяха преговорите, но те бяха обусловени от закона, защото той казва, че преговорите започват в момента, когато бъде внесен бюджетът на здравното осигуряване. За съжаление през годините Касата загуби своя обществен характер, въпреки че парите се събират от всеки един гражданин“, казва д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

Бюджетът на НЗОК за дентална медицина е циничен

В допълнение той коментира, че преговорите протекоха не много леко поради факта, че бюджетът беше неадекватен в началото, внесен от служебния кабинет. На по-късен етап той беше увеличен, като се запази пропорцията в проценти, съобразно бюджета за 2022 г. Националният рамков договор за дентални дейности е за периода 2023-2025 г., но ще се разглежда всяка година. Разписвайки НРД, всъщност от днес започват преговорите по финансовата рамка за 2024 г.

"Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК, и естествено най-вече са защитени и правата на пациентите. Това, което не успяхме да постигнем, е, че при този бюджет, който за мен не беше достатъчен, успяхме да договорим условия, които са добри за пациентите и не нарушаваме техните права“, посочва д-р Шарков.

От съсловната организация настояват от години да се увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години, защото в момента те са един преглед и три дейности, които са абсолютно еднообразни – вадене на зъб или правене на пломби. Този пакет трябва да се увеличи, но трябват доста средства. В момента се работи за включването на поне още една дейност.

"Трябва да се замислим за стратегическото направление в държавата, наречено здравеопазване. Защото то е част от националната сигурност, но няма нито един представител от нас в Съвета за национална сигурност. Може би неслучайно“, допълва д-р Шарков.

Той припомня, че децата имат право на един преглед годишно, имат право на четири дейности – кариеси, пулпити, периодонтити и екстракции на временни и постоянни зъби. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00