Ако днес ни се наложи да отидем в аптеката за някакво лекарство, можем да го правим по всяко време на денонощието, дори без да изминем километър в големите градове. В миналото не е било така. На времето аптеките са били възловите места в града, а съдържателите им едни от най-влиятелните хора.
В началото на XX век в Пловдив аптеките са били четири. А през 1930 г. те вече са десет.
Къщата на д-р Сотир Антониадис започнала да работи като аптека през 1872 г. и така до 1947 г. Била е след най-модерно оборудваните аптеки в Пловдив за времето си. От 1981 г. тук се помещава единствената по рода си в страната музейна фармацевтична сбирка, където посетителите могат да се потопят в епохата на медицината и фармацията от времето на Българското възраждане до началото на миналия век.
Днес старинната аптека е превърната музей "Хипократ", който разказва историята за прохождането на модерната фармация.
"Става въпрос за аптеки, които се отварят от доктори и фармацевти завършили своето академично образование в Западна Европа".
Това казва в интервю за БНР Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват "Старинен Пловдив".
Тя допълва, че медицината и фармацията са били много тясно свързани тогава. В началото е имало и домашни аптеки към техните кабинети, където са преглеждали. Наричали са ги "спицерии", а впоследствие са отваряли публични аптеки.
Дипломираният във Виена лекар Сотир Антониадис открива една от първите аптеки в Пловдив. Преди да се завърне в родината си е работил две години в Париж. Фамилията на фармацевта издава, че той е от гръцки произход. Роден е през 1843 г. в днешния Асеновград, който до се е наричал Станимака. Учи в централното гръцко училище в Пловдив, а после завършва гимназия в Атина. След това учи медицина във Виена и 2 години работи в Париж. След завръщането си става депутат в Областното събрание на Източна Румелия, а през 1885г. е избран в Народното събрание на Княжество България. През 1883 г. за няколко месеца е изпълняващ длъжността кмет на град Пловдив. През 1915 г. се преселва в Гърция и живее там до смъртта си през 1928 г.
В приземието на възрожденския си дом в Стария град Сотир Анотниадис забърквал лекове на основата на народната медицина, но и създавал нови лекарствени форми като таблетки, хапчета, глобули, свещички.
Първият етаж в някогашния му дом сега приютява търговско помещение и малка стая, наречена ахтарница, с прибори и съдове за направата на лекарства. На горния етаж се разполага същинският музей, с един от най-интересните си експонати – т.нар. царска вазерия от 1890 г. с порцеланови буркани, в които се приготвяли илачите за семейството на цар Фердинанд.
Медикаментите са се приготвяли в аптеката само от натурални продукти без никаква синтетика, споделя Татяна Йорданова. Фармацевтите от онази епоха са използвали рецептурници, изпълнявайки дозите до последния милиграм, но те са били наясно с традициите, прилагани от лечители, знахари и билкари.
Тя допълва, че за изработката на 50 таблетки, тогава са били нужни близо три часа. Тогава чираците са били сериозна необходимост. Оказва се, че някои от тях чираци отиват да учат фармация в Западна Европа.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg