На 4 септември 2023 г. музикантите от "Васил Спасов трио” изпълниха джаз концерт в залата на Археологическия музей. За созополската публика свириха пианистът Васил Спасов, контрабасистът Петър Славов и барабанистът Атанас Попов.
"Аз съм почти израсъл с Аполония, но последните 10 години не бях идвал. Така че, е като едно завръщане", казва контрабасистът Петър Славов.
Той е един от най-успешните български джаз музиканти, свирил на редица престижни сцени и фестивали в над 30 държави на 5 континента. Син е легендарния барабанист на ФСБ Петър Славов. От 2006 г. джаз музикантът, композитор и преподавател живее в Ню Йорк. Участва в проекти, номинирани и носители на "Грами“, с легендарни джаз музиканти като Куинси Джоунс, Джо Ловано, Джордж Гарзоун, Кевин Махогани, Симон Шахийн, Алфредо Родригез и др.
Контрабасистът припомня, че започва своя музикален път, когато е на 6 година. Започва да свири на пиано, но го е мързяло много. Преминава през много учителки, точно заради неговото несериозно отношение и не желанието да се упражнява. Под влияние на баща си започва да свири на класически контрабас, с който е приет в Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Още като ученик в музикалното училище Славов започва да опитва силите си в областта на джаза.
"Обикнах контрабаса, когато започнах да се занимавам с джаз. Когато си намерих нещо, което да ме занимава емоционално и да имам някаква цел към която се стремя, започнах да си харесвам инструмента“, допълва той.
През 1998 г. Петър Славов-син получава стипендия от музикалния колеж "Бъркли" и заминава за Бостън. Малко след това е отличен от колежа за „изключително музикално майсторство“ и получава пълна стипендия. След завършване на образованието си там, той се установява в Ню Йорк.
"Самите студенти те правят по-добър в това, което правиш", допълва той.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg