Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаем ли кой е народният герой на Съединението?

| обновено на 06.09.23 в 10:39
Паметникът на Чардафон в Габрово
Снимка: Уикипедия

Съединението на Източна Румелия с Княжество България е най-искрената и най-спонтанната революция, която българският народ е направил. И ако по време на Априлското въстание имаме Иван Боримечката, то кой е народният герой на Съединението? Историкът Людмил Станчев сподели интересни подробности за живота и постиженията на Продан Тишков, известен още като Чардафон, в предаването "Нашият ден."

“Казва се Продан Тишков, по-известен като Чардафон. Той е известен още преди Съединението и е роден в Габрово. Той наистина е народен герой, който остава в историята на България със своите изключителни постижения и смелост“, казва историкът. 

Чардафон организира и предвожда най-голямата чета – Голямоконарската, която на 5 срещу 6 септември 1885 г. влиза в Пловдив. Участва в арестуването на главния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич и провъзгласяването на Съединението.

Той получава заповед да събере резервистите от Голямо Конаре и да ги доведе в Пловдив. Четата се отправя към конака, който е заграден от военни части на майор Данаил Николаев. Когато стигат до мястото, Продан Тишков, заедно със Захари Стоянов и Иван Андонов, решават да влязат в конака и да изкарат оттам генерал-губернатора – Гаврил Кръстевич.

Дейци на БРТЦК, Пловдив, лятото на 1885 г. От ляво надясно: седнали: Антон Мумджиев, Тодор Гатев, Продан Тишков, Захарий Стоянов, Иван Андонов, Иван Арабаджията, неизвестен. Втори ред седнали: Иван Стоянович и Ангел Чолаков. Прави: Недялка Шилева, Спиро Костов, Димитър Ризов, Петър Зографски, Коста Паница, Спас Турчев. Фотография на Димитър Кавра

В предаването Людмил Станчев припомни още, че Продан Тишков става опълченец по време на Освободителната война, и въпреки че не участва в героичните битки при Стара Загора и Шипка, той има своето участие в освобождението на България. След това остава на военна служба в милицията на Източна Румелия, където заема сравнително висок пост - сержант-майор и отговаря за резервистите.

Продан Тишков е интересна фигура и със своята личност и постижения. Дори преди Съединението, той е известен със своето недоволство и необичайната си ненавист към Русия, въпреки че в то време в Пловдив и в Княжеството България е имало много български русофили.

Той иронично е наречен "Чардафон Великий" от Захари Стоянов.  Първоначално Продан Тишков носи прякор "Чарда", което означава "стадо говеда". Но този прякор претърпява изменения и се превръща в "Чардафон," съчетавайки думите "Чарда" и иронично пирбавената аристократична наставка “фон“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Историкът Людмил Станчев разказва в ефира на предаването и за генерал-губернаторите на Източна Румелия.

Чуйте разговора с него…

Снимки: Уикипедия 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45