Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли кой е народният герой на Съединението?

| обновено на 06.09.23 в 10:39
Паметникът на Чардафон в Габрово
Снимка: Уикипедия

Съединението на Източна Румелия с Княжество България е най-искрената и най-спонтанната революция, която българският народ е направил. И ако по време на Априлското въстание имаме Иван Боримечката, то кой е народният герой на Съединението? Историкът Людмил Станчев сподели интересни подробности за живота и постиженията на Продан Тишков, известен още като Чардафон, в предаването "Нашият ден."

“Казва се Продан Тишков, по-известен като Чардафон. Той е известен още преди Съединението и е роден в Габрово. Той наистина е народен герой, който остава в историята на България със своите изключителни постижения и смелост“, казва историкът. 

Чардафон организира и предвожда най-голямата чета – Голямоконарската, която на 5 срещу 6 септември 1885 г. влиза в Пловдив. Участва в арестуването на главния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич и провъзгласяването на Съединението.

Той получава заповед да събере резервистите от Голямо Конаре и да ги доведе в Пловдив. Четата се отправя към конака, който е заграден от военни части на майор Данаил Николаев. Когато стигат до мястото, Продан Тишков, заедно със Захари Стоянов и Иван Андонов, решават да влязат в конака и да изкарат оттам генерал-губернатора – Гаврил Кръстевич.

Дейци на БРТЦК, Пловдив, лятото на 1885 г. От ляво надясно: седнали: Антон Мумджиев, Тодор Гатев, Продан Тишков, Захарий Стоянов, Иван Андонов, Иван Арабаджията, неизвестен. Втори ред седнали: Иван Стоянович и Ангел Чолаков. Прави: Недялка Шилева, Спиро Костов, Димитър Ризов, Петър Зографски, Коста Паница, Спас Турчев. Фотография на Димитър Кавра

В предаването Людмил Станчев припомни още, че Продан Тишков става опълченец по време на Освободителната война, и въпреки че не участва в героичните битки при Стара Загора и Шипка, той има своето участие в освобождението на България. След това остава на военна служба в милицията на Източна Румелия, където заема сравнително висок пост - сержант-майор и отговаря за резервистите.

Продан Тишков е интересна фигура и със своята личност и постижения. Дори преди Съединението, той е известен със своето недоволство и необичайната си ненавист към Русия, въпреки че в то време в Пловдив и в Княжеството България е имало много български русофили.

Той иронично е наречен "Чардафон Великий" от Захари Стоянов.  Първоначално Продан Тишков носи прякор "Чарда", което означава "стадо говеда". Но този прякор претърпява изменения и се превръща в "Чардафон," съчетавайки думите "Чарда" и иронично пирбавената аристократична наставка “фон“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Историкът Людмил Станчев разказва в ефира на предаването и за генерал-губернаторите на Източна Румелия.

Чуйте разговора с него…

Снимки: Уикипедия 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07