Обществото е особено чувствително след поредицата от смъртни случаи на пешеходни пътеки и тротоари. Дни преди началото на новата учебна година дали родители и ученици могат да бъдат спокойни, че зоните около училищата са обезопасени по нужния механизъм и покриват ли нормите за безопасност?
"Така наречената подготовка да 15 септември се изразя в пребоядисване на пешеходните пътеки, което е крайно недостатъчно".
Това казва в интервю за БНР Диана Русинова, експерт в Европейския център за транспортни политики.
Тя споделя, че Европейският център за транспортни политики от години се опитва да наложи един нов механизъм за подреждане на елементите за организация на движението около училищата. Така че, когато даден водач попадне около обект на образователната инфраструктура да му стане ясно, че се намира около училище. Това включва поредица от конкретни средства – точно определени пътни знаци, точно определени цветове, които да се използват.
До този момент не са изработени нормативни документи от страна на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" с които да се зададе как би трябва да изглежда една такава зона пред всяко училище или детска градина.
"Независимо, кой е на власт и кои управлява съответната институция просто проблемите се замитат под килима и се подмиват", допълва Русинова.
Експертът по пътна безопасност посочва още, че часовете по пътна безопасност в училище са недостатъчни. Това обучение, трябва да започва от детската градина и трябва да има одобрен държавен минимум, който да не е проформа.
Чуйте повече в звуковия файл.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg