Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Кастрева

В класните стаи в столицата ще влязат около 12 500 първокласници

Дигиталната раница дава възможност на родителите да следят обучителния процес

Ваня Кастрева
Снимка: БГНЕС

Броени дни остават до учебната 2023/2024 година. За предизвикателства, промените и всичко свързано със старта на учебния процес в ефира на "Нашият ден" коментира началникът на Регионалното управление по образование в град София - Ваня Кастрева.

"Всяка нова учебна година е нова възможност. Но тя е и ново предизвикателство, защото винаги започваме с трепета на първокласниците", казва тя.

В класните стаи в столицата ще влязат около 12 500 първокласници. Тази година те са с 300 повече

Това е важна година и за нашите бъдещи осмокласници, защото това е нов етап в тяхното развитие, както личностно, така и образователно. Те навлизат в нова образователна степен, в ново училище и срещат нови приятели. Годината е предизвикателна и за дванадесетокласниците. Последната година в училищното образование е важна, но в същото време важен старт за влизане в живота, посочва Кастрева.

Новата учебна година ще бъде белязана и от промени в Наредбата за оценяване на учениците, както и в Наредбата, която касае учебните програми. Усилията на Регионалното управление по образование в София са насочени към недопускане на преждевременно напускане на училищата от една страна и от друга да се създаде една позитивна среда, която да развие личностните качества и да надгради образователните постижения на всяко едно дете. 

Дигиталната раница е наистина една възможност за която всички ние ценим като едно от добрите постижения, разработено благодарение на Оперативна програма наука и образование за интелигентен растеж. Тази платформа е един от инструментите на решаване на предизвикателствата в образователната система. Тя дава възможност за формирането и достъп до виртуални класни стаи когато е наложително да бъдат организирани, за да се случват в електронна среда, коментила още Ваня Кастрева.

Чуйте подробности в звуковия файл.  

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39