Д-р Павлина Върбанова, гост в ефира на "Нашият ден", повдигна важен въпрос за състоянието на комуникацията в съвременното общество. Тя изрази загрижеността си относно еволюцията на начина, по който говорим и общуваме и как това влияе на обогатяването и разнообразието на нашия език.
Д-р Върбанова сподели, че се опасява, че интелигентният начин на говорене и общуване става все по-рядък и често бива изтласкан на заден план. Според нея агресивният и обидният начин на разговаряне започват да се възприемат като нещо нормално в нашата комуникация, което е тревожно явление.
Със забързаното ни ежедневие се наблюдава тенденцията да общуваме с по-кратки фрази и да предаваме информация по-телеграфно. Според нея този начин на общуване не може да не оказва влияние върху богатството и разнообразието на езика.
Според нея е важно да владеем книжовен български език, особено при заемането на публични или политически длъжности. Тя задава въпрос за стандарта, който политиците, избрани в Народното събрание, следват при комуникацията си в медиите и социалните мрежи.
Със загрижеността, че някои политици използват агресивен модел на говорене, д-р Върбанова подчертава, че “властимащите не осъзнават пълноценно отговорността си към публичната комуникация“. Тя дори изразява подозрения, че това се прави съзнателно от някои политици, като се насърчават чувствата, които желаят да виждат у гласоподавателите, “защото в агресивна среда виреят именно тези чувства“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg