Фондация "Прочети София" ни повежда на литературен маршрут из спомените за Марин Бодаков. С поезия, която ще озвучи целия парк на Военна академия, с една възстановена пейка във формата на буквата "Ш", на която Бодаков е посветил стихотворение, и с много хора, които ще кажат блага дума за поета, журналист, литературовед и преподавател, започват есенните "Литературни маршрути" на фондацията.
Петият им сезон се открива в събота, 16 септември, с начален час 16:30 пред Народния театър. Именно оттам започва "Помня този човек" – обиколката из София, посветена на поезията, критическата, журналистическа, редакторска и преподавателска работа на Марин Бодаков.
"Започваме от Народния театър, в близост до редакцията на вестник "Култура", където Марин е бил дългогодишен редактор. Решихме през всички спирки, през които минаваме, да каним различни хора, които са работили с него и които са били близо до него в различните му роли – и като редактор, и като преподавател в Журналистическия факултет на СУ, и като критик. Те ще разкажат и лични спомени и истории за това какъв беше Марин като човек. И така, постепенно, започвайки в 16:30, ще се придвижим до парка на Военна академия, където ще покажем пейката "Ш" – тя беше специално свързана с Марин, той написа едно стихотворение за нея. Неговата поезия стоеше на всичките пейки от проекта ни "Скритите букви". И ще може там, във Военна академия, да поканим всички хора, които са с нас, да прочетат по едно стихотворение от Марин Бодаков. На тази пейка, която ще остане в парка – освен стиховете, които ще бъдат на табелите – ще сложим и звуковия файл. Хората ще могат да слушат постоянно неговата поезия и се надяваме да се превърне в едно място, където хората не просто ще си спомнят за него, а ще се събират, ще четат, ще продължават да общуват и така да се свързват един с друг, по начина, по който Марин работеше за цялото поле – литературно и културно", каза в "Артефир" Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София".
През септември и октомври петото издание на софийските "Литературни маршрути" ще включват:
• обиколка на столицата през погледа на Димитър Воев, която ще започне от култовия Кравай и ще представи поета и музикант като един човек, "Завършен в бъдеще време";
• кратък поглед към голямата литература на нощта и нейните безпокойства в "Нощта на литературата" на 27 септември с маршрут, воден от писателя Тодор П. Тодоров;
• разходка в Националния политехнически музей с поетесата Албена Тодорова, която ще поведе хората през една възможна територия между литературата и науката;
• и първия литературен маршрут, посветен на конкретен жанр – "Опит за есеистична разходка през няколко улици и времена" с градската лекция на Биляна Курташева, тъй като "есето е жанрът, който може би най-точно реагира на кризите, в които така или иначе живеем".
"Целта на нашата инициатива е наистина да показваме, че в града съществува – сега, докато вървим по улиците – друга реалност, тази на литературата, на културата, на духа, на историите и значимите личности, които по някакъв начин продължават да живеят около нас", добави още Тодора Радева.
Целия разговор с нея, както и подробности около петото издание на "Литературните маршрути", можете да чуете в звуковия файл.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg