Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Проданов: Протестът ще приключи по мирен начин. Ние не сме "терористи"!

Венцислав Върбанов: Протестът на земеделците не е за пари и субсидии, а за отношение

| обновено на 19.09.23 в 10:03
Венцислав Върбанов
Снимка: БГНЕС

Събеседникът в ефира на "Нашият ден" Венцислав Върбанов, председател на Българската агрохранителна камара и представител на Министерството на земеделието и храните, заяви, че протестът на земеделците може да се разреши по мирен начин.

"Ние не сме тръгнали на война и изобщо не може да се говори, че протестът няма да се реши по мирен път“, казва той.

Според Върбанов земеделците не се борят само за икономически облаги и субсидии, а по-скоро за промяна в отношението към тях и за спасяване на техния бизнес и поминък.

"Ние, първо, не протестираме за пари и за субсидии, протестираме за отношение и спасяване на собствения си бизнес и поминъка си. Виждате, че всички отрасли от сектора се включиха в протеста, защото тази комуникация липсва с абсолютно всички", посочи в предаването той.

Според него протестът, който се разпространи из страната и сега стъпва на подстъпите към столицата, обединява всички земеделски производители, тъй като липсва адекватна комуникация между тях и управляващите.

"Ако имаха добра комуникация със сектора, нямаше да се стигне до такива неща. Министър-председателят първо ни нарече "терористи",  след това не помня някъде да се е извинил, след това пък обясни как нашите искания са изпълнени, което не отговаря на истината." 

В същото време министър-председателят на България е обявил, че са създадени работни групи и консултативни съвети, но този аргумент, според Върбанов, не съответства на истината и не решава проблемите на земеделците. Той добавя още, че начинът, по който управляващите са се отнесли към четирите страни, с които вървим в пакет, е некоректен. 

"В последната си изява пред медиите министър-председателят обяснява, че има създадени работни групи и консултативни съвети, това не отговаря на истината. Ако проблемът беше само със зърното, може би нямаше да има протест. Никак не беше коректен и начинът, по който управляващите постъпиха към четирите страни, с които вървим в пакет", казва още той.

В предаването той изрази и своите опасения, че текущата политика на внасяне на плодове и зеленчуци от трети страни, включително Украйна, е сериозна заплаха за българския аграрен сектор. Венцислав Върбанов посочи, че продуктите от Украйна не отговарят на европейските изисквания и се произвеждат с генномодифицирани семена, които са строго забранени в Европейския съюз.

Протестът на земеделците остава актуален и ще събере около 600 тежки машини, които ще престоят на специално обособени терени на подстъпите към столицата. Заради синдикалния протест на миньори и енергетици влизането на тежка техника в центъра на София се отлага до ранния следобед. Земеделците дават срок до около 15:00 часа, за да бъдат изпълнени техните искания. Протестните фермери събират тракторите си в Долни Богров, където обявената демонстрация ще се състои. Някои от тях обаче вече заемат позиции на входовете на столицата, готови да настояват за своите искания.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Илия Проданов

Ето какво добави в интервю за "Нашият ден" Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите:

"Протестът със сигурност ще приключи по мирен начин, ние не сме "терористи". Въпрос на време е кога ще се случи това. Преговорите не са помръднали от миналата седмица насам. Не мога да кажа дали тракторите ще влязат в града, всичко е въпрос на това какви условия ще ни предложи Министерски съвет." 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15