Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите – сега и преди: Как се променят ценностите?

| обновено на 21.09.23 в 12:31
Снимка: Pixabay

В последните десетилетия светът се променя с изключителна скорост и с него се променят и ценностите, и представите на младите хора. Докато в миналите поколения младежите са следвали определени модели и структури в обществото, днешните млади хора се отличават със свои уникални характеристики и ценности. В “Нашият ден“ показваме гледните точки на двама събеседници – Христо Радославов и доц. Алексей Пампоров, за да се опитаме да разберем какви са разликите и сходствата в ценностите на младите хора, родени през 20-и и 21-ви век.


Христо Радославов, млад човек с обществена позиция и кариера, споделя своя изглед в предаването "Нашият ден". Той начертава портрет на новото поколение, което представлява младежите, родени през 21-ви век. За тях той използва термина "застъпници". Според Радославов тези млади хора се отличават с “наивност и приключенски дух“, които ги подтикват към ангажимент в области, които смятат за важни. Те са готови да се борят за каузите, които смятат за необходими, и да се застъпват за промени в обществото.

Доц. Алексей Пампоров

Със съвсем различна гледна точка идва социологът доц. Алексей Пампоров, който също участва в предаването "Нашият ден". Той обръща внимание на факта, че сегашното поколение младежи е много по-разнородно и хетерогенно спрямо това, в което той е бил част през миналите десетилетия. Младите хора от 21-ви век се присъединяват към различни субкултурни общности и имат различни цели и ангажименти. Имате реформатори, политически активни младежи и гражданско-активистки общности, които допринасят за разнообразието в ценностите и ангажиментите на младите хора.

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морето, къмпингите и регулациите на 2025 година

Министерството на регионалното развитие и благоустройството заяви, че няма да вземе предвид гражданските възражения срещу Наредбата за свободно къмпингуване. За морето, къмпингите и регулациите на 2025 година разговаряме в "Нашият ден" с Люба  Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере". Наредбата се основава на Закона за..

публикувано на 06.08.25 в 10:13

Хирошима – памет, предупреждение и призив за мир

Днес отбелязваме Световния ден на борбата за забрана на ядреното оръжие. Навършват се 80 години от атомната бомбардировка над японския град Хирошима по време на Втората световна война (1939–1945), при която загиват близо 220 000 души, а над 200 000 умират по-късно от лъчева болест. На 6 август 1955 г. в Хирошима е проведена и първата Международна..

обновено на 06.08.25 в 10:03

Сливен събира музиканти и поети в защита на природния парк

Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..

обновено на 05.08.25 в 12:09

"Rent-a-Баба": ако нямате баба да ви помага

Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето заради тази неволя на нейни приятели и познати Стела Балджиева от Пловдив решава да създаде "Rent-a-Баба" . Целта на проекта е да свърже самотни възрастни хора с достатъчно свободно време и любов..

публикувано на 04.08.25 в 16:50
Ана-Мария Кръстева и епископ Светослав Василев

Българската старокатолическата църква в България

Старокатолицизмът е християнско движение, което възниква през 19-ти век в резултат на разногласия с Римокатолическата църква относно догмата за непогрешимостта на папата и други въпроси. Старокатолиците се отделят от Римската католическа църква след Първия ватикански събор от 1869-1870 г., който утвърждава догмата за папската непогрешимост, когато..

публикувано на 04.08.25 в 11:50