Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмите на "Златна роза" 2023 през очите на кинокритиката

Снимка: @GoldenRoseFestival

Българското кино не е във възход, но върви във възходяща градация, смята кинокритиката на тазгодишната 41-ва "Златна роза". А какво е един филмов фестивал без гледната точка на своите критици?!

Фестивалът на българския игрален филм отново е различен. Той предлага разнообразни филми като жанр, стил и търсения на авторите. Статистиката гласи, че това са 59 филма, от които 53 са игрални, 2 са документални, а 4 са сериали – новото в това издание на "Златна роза". 12 от тях се в основната конкурсна програма, а късометражното кино предлага 25 филма в седем отделни програми.

Гилдия "Критика" към Съюза на българските филмови дейци накрая ще връчи и наградата си. Всяка година списание "Кино" отразява "Златна роза", и то по калейдоскопичен начин. Всеки от критиците следи зорко програмата, а след това пише своята визия – за фестивала, за филмите, за тенденциите. По този начин се създава една пълна и всеобхватна картина на най-новото в българската кинематография.

"Аз имах щастието да гледам "Уроците на Блага" и заявявам най-откровено, че това е изключителен филм. Филм, който според мен е не само на нивото на най-доброто европейско кино, но дори в някои елементи и детайли го надскача, защото във всеки компонент филмът е изваян. Да не говорим за историята – тя е универсална, а и Ели Скорчева е невероятна", каза Людмила Дякова, председател на гилдията и главен редактор на списание "Кино". По нейно мнение колкото и високо да са останалите филми, няма да надминат "Уроците на Блага". Неслучайно комисията единодушно избира филма за новото българско предложение за „Оскар“ през 2024 година.

Все пак има очакванията към другите заглавия в конкурсната програма и те са насочени най-вече към "Записки по едно предателство" на проф. Георги Дюлгеров и "Диада" на Яна Титова.

"Аз искам да погледнем нещата от друг ракурс – каза Геновева Димитрова. – Сред тези 12 заглавия, които има в конкурса на "Златна роза", 5 са дебютни, което си е жестоко само по себе си. От тях 4 са копродукции, както напоследък си е съвсем резонно да се прави – филмите да бъдат копродукция, всеки по-отворен продуцент ще предпочете в различни страни да има премиера филмът му. Но имаме и два независими, единият е дългоочакваният дебют на талантливия Петър Русев, завършил в Дания, наш приятел, който се казва "Апостол: един нежен рицар в Бруталия", със Георги Гоцин, който също е продуцент на филма. Много съм любопитна за него. Гледахме и "Аромат на липа" на Сиси Денкова от Щатите".

В "Артефир", макар и в третия ден на фестивала, Геновева Димитрова и Людмила Дякова споделиха своите очаквания, прогнози и мнения със слушателите.

В звуковия файл можете да чуете повече за:
• "Добрият шофьор" и размитите граници между документалното и игралното кино, на които ставаме свидетели на "Златна роза" 2023 посредством работата на Тонислав Христов;
• социално устроените режисьори и добрата работа с актьорите;
• какво мисли критиката за сериалите и филмите на историческа тематика;
• представянето на книгата "И един ден, когато стана писател…" на Филип Трифонов, с участието на сина му Мартин Трифонов и драматурга Николай Гундеров;
• както и малко любопитни факти за филмите "Аромат на липа", "Чалга" и "Чума".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07