Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даскал и ловджия се раждаш, а не ставаш

4
Красимир Кирилов, Иван Милушев и Елизабет Младенова (от ляво надясно)
Снимка: Асен Масларски

Това твърдят домакините ни от СЛРД "Елен" в Кюстендил. И не можем да не им вярваме, защото са една от най-древните ловни организации и най-голямото по численост сдружение в страната. За тяхната 130-а годишнина предаваме от красивия им Дом на ловеца и риболовеца.

Председателят на Сдружението Иван Милушев за изненада на всички започва не с историята на дружеството, а с думи на любов към родния град. "Кюстендил е селище от 8000 години и от 2000 е град! Това е най-озелененият и чист град в България, чиито централни улици още навремето са проектирани от австрийски архитекти!“ 

Иван Милушев - председател на СЛРД Елен - Кюстендил

След което не без гордост казва: "Сдружението ни се създава през месец юни 1893 г. Тези 130 години ни нареждат сред най-старите обществени и природозащитни организации в Европа! А в България сме едно от най-старите – след това във Варна и в Пловдив. Освен това ние сме най-големи като численост. Членуващите в 34-те ловни дружини (32 ловно-рибарски и 2 рибарски) наброяват общо 2400 души. Територията, стопанисвана от СЛРД, попада върху територията на 3 държавни структури – 2 горски и едно ловно стопанство."

Финансистът на Сдружението Елизабет Младенова пък подчертава, че освен мъжете, имат и 63 ловджийки – 56 жени до 65 години и 7 над 65, които в скоро време биха могли да си направят собствен Дамски ловен клуб.

Тя разказва и за идеята за създаване и развитие на риболовно училище, за което са закупени вече учебници, а базата им ще бъде в намиращия се в близост до стрелковия комплекс на Сдружението язовир "Дренов дол". Разказва и за това как в бъдещия риболовен клуб ще членуват не само подрастващите, а и бивши състезатели по риболов. А председателят Иван Милушев не без носталгия се връща във времето, когато броят на организираните риболовци е бил 1200 души.

Много интересен събеседник е и Красимир Кирилов – член на УС на СЛРД "Елен" и председател на 15-а ловна дружинка в с. Коняво. Освен това той е и отговорник за подготовката на младите стрелци, както и треньор на отбора по спортна стрелба. Пък да не говорим за това, че е най-големият хищничар сред колегите си! Той се спря на проблемите с пернатия дивеч, запозна ни и с дейността на стрелбищния комплекс и заедно с останалите ни събеседници изрази задоволство от работата с РУ на МВР и Гранична полиция и ефективната им дейност в борбата с бракониерите.

В разговорите ни никой не пропусна и проблемите, като един от най-големите се оказа масовото присъствие на… сърни! "Ловците не искат разрешителни. Никой не иска да стреля по тях! – сподели Иван Милушев. – Имаме цели стада сърни, които хем пречат за отстрела на едрия дивеч, хем разсейват и ловните ни кучета!"

Но, както се казва – да ви имаме проблемите! В следващите 130 години ще ги решите. Сигурни сме!

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Валери Горчаков, Асен Масларски

Чуйте предаването от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22